• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna apeluje do MZ o zawieszenie pilotażu KSO na czas pandemii

Autor: OFO/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 13:49

Polska Federacja Onkologiczna w związku z trudną sytuacją pacjentów onkologicznych zaapelowała w czwartek do MZ o zawieszenie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na terenie województwa dolnośląskiego, w szczególności w wojewódzkim ośrodku koordynującym (Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu) ze względów epidemiologicznych.

Ze względu na pandemię nie będzie możliwe zebranie danych do oceny realizacji pilotażu Fot. Shutterstock

W piśmie do ministra zdrowia Dorota Korycińska, prezes OFO, napisała: „uprzejmie prosimy o podjęcie niezbędnych działań służących zapewnieniu odpowiedniej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej".

Jak dodaje OFO, z informacji, przekazanych przez prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego dr hab. Adama Maciejczyka wynika, że paraliż opieki zdrowotnej w związku z pandemią COVID -19 w szczególnym stopniu dotknął pacjentów chorujących na raka, a system nie zapewnia w wystarczającym stopniu opieki osobom z podejrzeniem choroby.

W ocenie OFO kluczowe jest również zapewnienie bezpiecznego transportu do ośrodka dla chorych, ponieważ możliwość dostępu do szpitala onkologicznego jest obecnie uzależniona od możliwości samodzielnego dotarcia do placówki, dochodzi zatem do nierówności.

OFO zwraca ponadto uwagę, że ze względu na sytuację epidemiczną w regionie nie będzie możliwe zebranie danych, na podstawie których ma być oceniana realizacja pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. OFO wnosi zatem do MZ o zawieszenie pilotażu i powrót do tego projektu po unormowaniu się sytuacji związanej z COVID-19.

Federacjaonkologiczna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum