×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od lipca darmowa kolonoskopia w Augustowie. NFZ podpisał umowę

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP30 czerwca 2023 13:21

Jak informuje podlaski NFZ, od lipca w Augustowie pacjenci będą mogli korzystać z programu profilaktyki raka jelita grubego i bezpłatnie wykonać kolonoskopię.

Od lipca darmowa kolonoskopia w Augustowie. NFZ podpisał umowę
Od lipca darmowa kolonoskopia w Augustowie. NFZ podpisał umowę Fot. AdobeStock

 

Od lipca darmowa kolonoskopia w Augustowie. NFZ podpisał umowę

Fundusz podpisał umowę na te badania z Centrum Diagnostyczno-Leczniczym.

NFZ podkreśla, że mieszkańcy Augustowa i okolic nie mieli dotąd możliwości wykonania na miejscu bezpłatnie tego badania, od lipca to się zmieni. Augustowski zakład opieki zdrowotnej będzie ósmą placówką w województwie podlaskim w tym programie badań przesiewowych finansowanym przez NFZ.

NFZ przypomina, że kolonoskopia jest najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym, które może zapobiegać rakowi jelita grubego, bo pozwala wykryć różne zmiany - nie tylko nowotworowe - na wczesnym etapie.

NFZ przypomina, że nowotwór jelita grubego może rozwijać się przez długie lata. - W pierwszej fazie nowotwór przyjmuje formę łagodnych zmian, czyli gruczolaków, których usunięcie skutecznie zapobiega przekształceniu się w nowotwór złośliwy. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje szansę na całkowity powrót do zdrowia - przypomina Fundusz.

Z podanych przez NFZ statystyk wynika, że rocznie w Polsce na raka jelita grubego zapada ok. 18 tys. osób.

- Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia z uwagi na wysoką czułość badania. Dzięki tej metodzie badań aż w 60-90 proc. zapobiega się rozwojowi raka jelita  - wskazał NFZ.

Kolonoskopię mogą wykonać osoby w wieku 50-65 lat, a młodsze - w wieku 40-49 lat jeśli bliski pierwszego stopnia w rodzinie był chory na raka jelita grubego.

W ramach programu profilaktyki raka jelita grubego, w Podlaskiem na badania (bez skierowania) można się także zgłaszać do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, Białostockiego Centrum Onkologii, szpitala MSWiA w Białymstoku, szpitala w Łapach, szpitala wojewódzkiego w Łomży oraz Fundacji "Pomóż Im" w Białymstoku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum