×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od dziś pacjentom onkologicznym mają pomagać specjalni koordynatorzy. MZ: ich rolą jest prowadzenie "za rękę"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP22 maja 2023 11:19Aktualizacja: 22 maja 2023 11:30

- Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Funkcję koordynatora wprowadziła ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Zdaniem szefa resortu zdrowia "opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej".

Od dziś pacjentom onkologicznym mają pomagać specjalni koordynatorzy. MZ: ich rolą jest prowadzenie "za rękę"
Od 22 maja w ośrodkach onkologicznych pacjentom będą pomagać specjalni koordynatorzy. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
  • W kwietniu weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce
  • Przepisy zakładają m.in. że każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora
  • -  Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie "za rękę" pacjenta przez cały proces leczenia - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski

Koordynatorzy w ośrodkach onkologicznych.  MZ: ich rolą jest prowadzenie pacjenta "za rękę"

- Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie "za rękę" pacjenta przez cały proces leczenia. Tylko we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Onkologii jest ich 27, a kieleckim Świętokrzyskim Centrum Onkologii - 12. Opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej - napisał Niedzielski na Twitterze.

20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładająca wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

- 20 maja każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora, w skali kraju powinno się ich pojawić docelowo 700 - poinformował pod koniec kwietnia rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum