• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 1 kwietnia darmowe leczenie nowotworu prostaty. Jakie kryteria dla szpitali i lekarzy?

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia26 marca 2022 14:26

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kryteriach, które muszą spełnić ośrodki, żeby wejść do programu darmowego leczenia chirurgicznego raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego. Jakie wymogi stawia MZ dla szpitali i lekarzy?

Od 1 kwietnia darmowe leczenie nowotworu prostaty. Jakie kryteria dla szpitali i lekarzy?
Od 1 kwietnia leczenie nowotworu prostaty będzie darmowe. MZ podało wymogi dla szpitali i lekarzy Fot. Shutterstock
  • Od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota - informuje Ministerstwo Zdrowia
  • Do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez NFZ trafiło leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego
  • Resort zdrowia podał kryteria, które muszą spełnić ośrodki oraz lekarze, żeby wejść do programu

Nowotwór prostaty. Od 1 kwietnia darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 kwietnia 2022 r. zacznie obowiązywać zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.  

Zgodnie z nim leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z zakresu leczenia szpitalnego.

Takie świadczenie będą mogły wykonywać placówki medyczne, które posiadają:

  • oddział szpitalny o profilu urologia,
  • lub oddział o profilu chirurgia onkologiczna,
  • a także blok operacyjny w lokalizacji.

Kryteria dla ośrodków ws. darmowego leczenia nowotworu prostaty

Resort zdrowia tłumaczy, że ośrodki te muszą mieć również udokumentowane wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie, przy czym ten warunek dotyczy operacji usunięcia prostaty nie tylko przy użyciu systemu robotowego, ale też innymi metodami.

W zakresie tego warunku został wprowadzony okres przejściowy do 1 stycznia 2023 r.

- To oznacza, że ośrodek, który zamierza realizować takie świadczenie systemem robotowym, będzie musiał wykazać, że w 2022 r. wykonał rocznie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu przy użyciu różnych metod - tłumaczy ministerstwo.

Potrzebne doświadczenie w przeprowadzaniu operacji z zastosowaniem systemu robotowego

Lekarz przeprowadzający zabieg będzie musiał posiadać doświadczenie z zakresu przeprowadzania operacji z zastosowaniem systemu robotowego.

- Taki zabieg może być wykonywany przez lekarza specjalistę w dziedzinie urologii lub chirurgii onkologicznej lub chirurgii czy chirurgii ogólnej, posiadającego udokumentowane doświadczenie pokazujące, że przeprowadził co najmniej 50 zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotowego w ostatnim roku lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach - wyjaśnia MZ.

Doświadczenie powinno być potwierdzone przez właściwego konsultanta wojewódzkiego, a w zakresie tego warunku również został ustanowiony okres przejściowy do 1 stycznia 2023 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum