• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Obowiązkowa i darmowa tomografia płuc dla nałogowych palaczy?

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2017 11:52

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) apeluje o wprowadzenie obowiązku darmowej tomografii płuc wobec palaczy, którzy mają więcej niż 55 lat i tkwią w nikotynowym nałogu ponad 35 lat. W piątek (11 sierpnia) specjalny raport w tej sprawie ma trafić do resortu zdrowia.

Obowiązkowa i darmowa tomografia płuc dla nałogowych palaczy?
PKPO apeluje o wprowadzenie obowiązku darmowej tomografii płuc wobec palaczy. Fot. Archiwum

Koalicja podkreśla, że obecnie 8 na 10 chorych na raka płuca dowiaduje się o nowotworze dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy szanse na wyleczenie są bardzo małe. Obowiązkowe badanie zwiększyłoby szansę wcześniejszego wykrycia choroby - uważa PKPO.

Pomysł budzi jednak kontrowersje spowodowane przede wszystkim tym, że palacze są świadomi zagrożeń związanych z nałogiem. PKPO na te wątpliwości odpowiada liczbami: co czwarty Polak pali papierosy, a rak płuca to nowotwór, który powoduje najwięcej zgonów w Polsce.

W rozmowie z RMF FM przedstawiciele Koalicji sugerują, by w kolejnej fazie badaniami objąć mieszkańców regionów z zanieczyszczonym powietrzem oraz pracowników przemysłu.

Jak podkreśla Beata Ambroziewicz, członek zarządu PKPO, pacjenci z zaawansowanym nowotworem płuca w Polsce nie są leczeni zgodnie ze standardami terapeutycznymi obowiązującymi na świecie. Chorzy czekają na refundację nowych terapii zarówno w płaskonabłonkowym raku płuca (aktualnie chorym podaje się tylko standardową chemioterapię) oraz uzupełnienie linii leczenia w raku niepłapłaskonabłonkowym.

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum