• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

OZZL: dyskusja nt. likwidacji limitowania leczenia onkologicznego

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2014 10:21

Związek z zadowoleniem przyjmuje fakt, że akcja społecznego nacisku na władze, aby zaprzestać limitowania leczenia przeciwnowotworowego, przyniosła pierwszy efekt w postaci uznania tego postulatu za słuszny przez premiera RP i ministra zdrowia.

OZZL: dyskusja nt. likwidacji limitowania leczenia onkologicznego
Jak podaje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, szczególny wpływ na powodzenie akcji miało przystąpienie do niej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i list, jaki wysłał przewodniczący zarządu głównego PTO - prof. Jacek Jassem do prezydenta RP, premiera i ministra zdrowia.

Jednocześnie jednak OZZL obserwuje z niepokojem, że bezwzględnie słuszny postulat nielimitowania świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych zaczyna być zastępowany i stopniowo wypierany przez inne postulaty, w których na plan pierwszy wysuwane są aspekty organizacyjne.

''Nie negując znaczenia sposobu organizacji leczenia przeciwnowotworowego, OZZL przestrzega jednak aby nie zgubić zasadniczego celu, jakim powinno być zaprzestanie limitowania świadczeń zdrowotnych z zakresu diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Obawiamy się tego tym bardziej, że przy omawianiu spraw organizacyjnych łatwo dochodzi do sporów kompetencyjnych między różnymi ośrodkami i osobami'' - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL.

OZZL apeluje również, aby przy omawianiu spraw organizacyjnych wziąć pod uwagę, że leczenie chorób nowotworowych ma charakter interdyscyplinarny i zajmują się nim nie tylko lekarze onkolodzy i nie tylko centra onkologii, ale także lekarze wielu innych specjalności np. interniści, chirurdzy, ginekolodzy, pediatrzy, pulmonolodzy i szpitale różnego szczebla.

''Dlatego nie wolno - w ocenie OZZL - zamykać tej dyskusji w wąskim gronie jednego towarzystwa naukowego i ministerstwa zdrowia'' - apeluje Bukiel.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum