O czym decyduje konsylium lekarzy w leczeniu onkologicznym?
Wspólne podejmowanie decyzji i praca zespołowa są kanonem onkologii - podkreśla w rozmowie z Rzeczpospolitą prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Profesor omawia zadania i funkcjonowanie konsylium lekarzy, o którym mowa w pakiecie onkologicznym.

Jacek Fijuth zwraca uwagę, że w ośrodkach stricte onkologicznych konsylia wielospecjalistyczne funkcjonowały od dziesięcioleci. Wspólne podejmowanie decyzji terapeutycznych i praca zespołowa są kanonami onkologii - podkreśla profesor i wyjaśnia, że zespół podejmuje decyzję o sekwencji skojarzonego leczenia onkologicznego. Ustala ramowy program terapii. Ocenia jakość i kompleksowość przeprowadzonej pogłębionej diagnostyki onkologicznej. Na koniec dla każdego chorego jest przydzielany koordynator leczenia.
Zgodnie z zapisami ustawy pakietowej i późniejszych rozporządzeń skład zespołu wielospecjalistycznego jest uzależniony od wiekowej kategorii pacjenta (dziecko - dorosły) i specyfiki nowotworu. W każdym zespole reprezentowane są cztery specjalizacje: chirurg, onkolog kliniczny lub hematolog, onkolog radioterapeuta i radiolog.
Czytaj: www.rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)