PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 18-10-2013 13:35

Nowotwory kosztują Unię 126 miliardów euro rocznie

Wydatki związane z nowotworami w krajach Unii Europejskiej wynoszą około 126 miliardów euro rocznie - informuje pismo Lancet Oncology.

Takie wyniki przyniosła pierwsza obejmująca całą Unię Europejską analiza ekonomicznego wpływu chorób. Zespoły z University of Oxford oraz King's College London przeanalizowały dane dotyczące każdego z 27 krajów Unii w roku 2009 - informuje serwis naukawpolsce.pap.pl

Uwzględnione zostały zarówno koszty leków i opieki medycznej, jak i utrata zarobków na skutek choroby lub w związku z opieką członków rodziny nad chorym. W sumie było to 126 miliardów euro, z czego 51 mld euro przypadało na koszty leków i czas poświęcony przez lekarzy.

Koszty związane z nieobecnością chorych w pracy oraz przedwczesną śmiercią wyceniono na 52 miliardy euro, natomiast koszty opieki zapewnianej przez rodzinę - na 23 miliardy euro.

Ogólnie kraje bogate - jak Niemcy czy Luksemburg - wydawały w przeliczeniu na jednego obywatela więcej niż państwa Europy Wschodniej - jak Litwa, Bułgaria czy Polska. O ile w Luksemburgu było to 184 euro, to w Bułgarii - 16 euro na osobę (średnia europejska wynosi 102 euro).

Najkosztowniejszym nowotworem okazał się rak płuca, odpowiedzialny za 15 proc. europejskich wydatków na nowotwory (18,8 miliarda euro). Atakuje on osoby w młodszym wieku, toteż głównym czynnikiem są przedwczesne zgony ograniczające produktywność. Drugie miejsce zajął rak piersi - kosztował 15 miliardów euro, rak jelita grubego - 13,1 mld euro, a rak prostaty - 8,43 miliarda euro.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl