×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowotwory głowy i szyi: centra medyczne zapraszają na bezpłatne badania laryngologiczne

Autor: oprac. KM • Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Centrum Medyczne Kształcenia PodyplomowegoOpublikowano: 15 września 2023 11:00

Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne organizują badania pod kątem diagnostyki nowotworów głowy i szyi. Badania odbędą się w ramach XI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Nowotwory głowy i szyi: centra medyczne zapraszają na bezpłatne badania laryngologiczne
Badania odbędą się w ramach XI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Fot. Adobestock
  • W dniach 18-22 września odbędzie się XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
  • Z tej okazji Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego organizuje badania, które mają na celu diagnozę tych nowotworów. Rejestracja 18 września
  • 20-22 września z kolei badania będą organizowane w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

Bezpłatne badania w UCK i CMKP

W ramach XI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne organizują badania pod kątem diagnostyki nowotworów głowy i szyi.

Bezpłatne badania laryngologiczne odbędą się w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy na badania będą możliwe 18 września w godz. 8-14, pod numerem tel. 022 326-56- 02 lub osobiście w sekretariacie Kliniki Otolaryngologii CMKP (Mazowiecki Szpital Bródnowski przy ul. Kondratowicza 8).

Jeśli chodzi o UCK, badania profilaktyczne odbywać się będą w Poradni Otolaryngologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w dniach 20-22 września 2023 roku (Centrum Medycyny Inwazyjnej ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku). Rejestracja prowadzona będzie pod numerem telefonu 58 349 33 94. UCK zaznacza, że "ze względów organizacyjnych istnieją ograniczenia w liczbie badań (decyduje kolejność zgłoszeń)".

Profilaktyka nowotworów. Dla kogo są badania?

Jak podaje UCK, kampania Make Sense w 2013 roku stworzyła regułę "1 przez 3", która ułatwia szybkie rozpoznanie choroby. Osoba, która zauważyła u siebie jeden lub więcej spośród sześciu niecharakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi i u której dolegliwości trwają co najmniej trzy tygodnie (tzw. schemat 1/3), powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Są to:

  • ból języka,
  • nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej,
  • ból gardła.
  • utrzymująca się chrypka.
  • ból i/lub trudności w połykaniu,
  • guzek na szyi,
  • jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa

Zgodnie z danymi CMKP w Polsce - podobnie jak w innych krajach Europy - obserwuje się nowe zjawisko: „fenomen epidemiologiczny” tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u młodych dorosłych, tzn. osób poniżej 40 r.ż., które nigdy nie paliły ani nie nadużywały alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

400 tys. osób rocznie umiera na nowotwory głowy i szyi

- Szacuje się, iż rocznie na nowotwory głowy i szyi umiera około 400 000 osób, a nowotwory te stanowią około 9 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5 proc. u kobiet - pisze CMKP. Dodaje, że "są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie, rozwijają się skrycie i wywołują niecharakterystyczne objawy, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (ból gardła, ból podczas połykania, chrypka)".

- Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w Polsce są wysoce niezadowalające, należą do jednych z najgorszych w kraju spośród wszystkich chorób nowotworowych. Związane jest to głównie ze znacznym zaawansowaniem choroby nowotworowej u chorych, którzy zgłaszają się do leczenia - dodaje Centrum.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum