• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowotwory ginekologiczne: są zalecenia ws. szczepienia przeciwko Covid-19 dla pacjentek

Autor: IB, PTGO/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2021 12:50

Zalecamy, po uprzedniej konsultacji medycznej, szczepienie kobiet z nowotworami ginekologicznymi szczepionkami przeciwko SARS-CoV-2 - informuje Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

Nowotwory ginekologiczne: są zalecenia ws. szczepienia przeciwko Covid-19 dla pacjentek
Zaszczepienie powinna poprzedzić rozmowa z pacjentką i uzyskanie jej świadomej zgody Fot. Archiwum

Jak podaje PTGO w swoim stanowisku, z danych konsorcjum COVID-19 and Cancer (CCC19), śmiertelność związana z zakażeniem COVID-19 wśród chorych na nowotwory wynosi od 5% do 61% i jest wielokrotnie wyższa niż w całej populacji (2%-3%). Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 znacząco opóźnia diagnostykę i leczenie choroby nowotworowej oraz zwiększa związaną z nią umieralność.

Na podstawie powyższych danych oraz obserwacji przebiegu COVID-19, należy wyciągnąć wniosek, że chorzy na nowotwory, w tym kobiety z nowotworami ginekologicznymi, mają znacznie większe ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 i ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Uzasadnia to priorytetowe traktowanie tych chorych w kolejności szczepień przeciwko SARS-CoV-2, niezależnie od innych wskazań.

Obecnie dostępne są w Polsce dwa typy szczepionek przeciwko COVID-19: szczepionki wektorowe – niereplikujące oraz szczepionki oparte o mRNA. Wszystkie preparaty dopuszczono na podstawie dokładnego, niezależnego i rzetelnego procesu przeprowadzonego przez organy regulacyjne i należy je stosować w ramach działającego programu szczepień, uwzględniającego plan nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii. W grupie pacjentów biorących udział w badaniach uwzględniono też chorych na nowotwory, brakuje jednak danych dotyczących interakcji szczepionek z lekami przeciwnowotworowymi.

Ze względu na powyższe, zalecamy obserwację chorych na nowotwory ginekologiczne po podaniu szczepienia pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, przebiegu ewentualnego zakażenia COVID-19 oraz przebiegu nowotworu. Zaszczepienie powinna poprzedzić rozmowa z pacjentką i uzyskanie jej świadomej zgody.

Szczegółowe informacje dla lekarzy, dotyczące szczepień SARS-CoV-2 u chorych z nowotworami ginekologicznymi, zawarte są w stanowisku Konsultanta Krajowego ds. ginekologii onkologicznej w sprawie szczepienia przeciw SARS-CoV-2 u pacjentek z nowotworami narządu płciowego (https://ptgo.edu.pl/konsultant-krajowy/).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum