• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowoczense leki onkologiczne słabo dostępne w Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2015 21:15

Firma Ernst & Young sporządziła analizę dostępności do nowoczesnych leków onkologicznych w Polsce na tle 12 innych krajów europejskich, zarówno tych zamożniejszych od naszego, ale także porównywalnych z nami - Słowacją, Węgrami, Czechami czy Rumunią.

Nowoczense leki onkologiczne słabo dostępne w Polsce
Fot. Fotolia

Z raportu wynika, że dostęp chorych na raka do nowoczesnych leków jest u nas najgorszy ze wszystkich badanych krajów. Z 30 innowacyjnych leków dopuszczanych do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) od 2004 r. w Polsce tylko dwa są refundowane dla wszystkich chorych, którzy dostali receptę. Dla porównania, w Rumunii takich leków jest 11, a na Słowacji 15.

Dalsze 16 leków innowacyjnych jest w Polsce stosowane w bardzo ograniczonym zakresie. Wchodzą one do programów lekowych i są przeznaczone dla wąskich grup pacjentów. Kryteria dopuszczenia pacjenta do programu lekowego są znacznie węższe, niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego będącego podstawą rejestracji przez EMA.

Nowe leki w Polsce wchodzą też do refundacji bardzo późno. Czas od zarejestrowania leku przez EMA do objęcia go refundacją wynosi średnio dziewięć kwartałów. Dłuższy jest tylko w Rumunii.

12 leków innowacyjnych w ogóle nie weszło do polskiego systemu refundacji. Jak podaje Gazeta Wyborcza, dzięki takiej polityce lekowej Ministerstwa Zdrowia NFZ oszczędza na refundacji, ale koszt tych oszczędności jest społecznie nie do zaakceptowania.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum