IB, PWX/Rynek Zdrowia | 29-10-2018 21:32

Nowe terapie w hormonozależnym raku piersi wydłużają czas do progresji

Obecnie istnieją nowe możliwości długotrwałego leczenia pacjentek tzw. HER-ujemnych z hormonozależnym, zaawansowanym rakiem piersi - mówi Joanna Streb, kierownik poradni onkologicznej, Oddziału Klinicznego Onkologii SP ZOZ Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Joanna Streb, kierownik poradni onkologicznej, Oddziału Klinicznego Onkologii SP ZOZ Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Fot. PTWP

Możliwość zastosowania nowych terapii u pacjentek HER-ujemnych pojawiła się zwłaszcza w chorobie zaawansowanej. To kolejne terapie w leczeniu, oprócz stosowanej od wielu lat hormonoterapii.

- Stosując leki z grupy selektywnych inhibitorów kinaz CDK4 i CDK6 możemy wydłużyć czas do progresji u pacjentek, równocześnie nie obniżając ich jakości życia. Tak leczone pacjentki mogą funkcjonować i uczestniczyć w życiu społecznym, nawet kontynuując pracę zawodową - podkreśla Joanna Streb.

Jak tłumaczy, uzyskanie wspomnianych efektów leczenia jest możliwe ponieważ hormonoterapia i leki z grupy inhibitorów kinaz nie mają nasilonych działań niepożądanych, a nawet jeśli te działania się pojawią, są dość dobrze tolerowane.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XIV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2018 r.).