• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowa, skuteczna terapia w raku piersi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 września 2014 10:57

Pertuzumab jest w stanie dodatkowo wydłużyć o wiele miesięcy życie kobiet z przerzutowym rakiem piersi. Doktor Sandra Swain autorka programu CLEOPATRA, twierdzi, że nigdy wcześniej nie udało się uzyskać takiej skuteczności leczenia.

Nowa, skuteczna terapia w raku piersi

Celem programu jest zbadanie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia przerzutowego raka piersi za pomocą dwóch środków - trastuzumabu i pertuzumabu - połączonych z klasyczną chemioterapią - pisze o programie Gazeta Wyborcza.

Konkretnie chodzi o pacjentki z tzw. guzem HER2 dodatnim, a więc charakteryzującym się nadmierną ekspresją receptorów HER2. Problem dotyczy 20-30 proc. kobiet cierpiących z powodu raka piersi. Choroba przebiega wtedy agresywniej. 

W trakcie programu CLEOPATRA, postanowiono przetestować działanie synergistyczne trastuzumabu, przełomowego leku w terapii wspomnianego raka, i drugiego leku o nazwie pertuzumab. Oba są zaliczane do przeciwciał monoklonalnych. Blokują dwa różne miejsca na receptorze HER2, m.in. osłabiając w ten sposób zdolność złośliwych komórek do namnażania się.

W badaniu udział wzięło 808 pacjentek z HER2 dodatnim rakiem piersi. Wszystkie otrzymały klasyczną chemioterapię (docetaksel) i trastuzumab. Część z nich zażywała również pertuzumab, a część placebo. Średnia przeżycia w grupie leczonej właściwym lekiem wyniosła 56,5 miesiąca, i była o prawie 16 miesięcy większa niż w grupie dostającej placebo. W historii badań nad przerzutowym rakiem piersi to wynik bez precedensu.

Lek, sprzedawany pod handlową nazwą Perjeta, został zarejestrowany w Unii Europejskiej w maju 2013 r. i jest refundowany w 14 krajach UE. Pomimo pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznej w czerwcu tego roku polskie Ministerstwo Zdrowia odmówiło finansowania leczenia Perjetą ze środków publicznych. 

Więcej: wyborcza.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum