PAP/Rynek Zdrowia | 11-12-2018 13:44

Nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko raka prostaty

Mężczyźni z chorobą zapalną jelit mają cztery do pięciu razy wyższe ryzyko zachorowania na raka prostaty - dowiodło trwające blisko 20 lat badanie, o którego wynikach poinformowano na łamach "European Urology".

Mężczyźni z nieswoistym zapaleniem jelit powinni być poddawani znacznie dokładniejszym badaniom Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jest to pierwsza publikacja wskazująca, że pacjenci z chorobą zapalną jelit mają wyższą od średniej wartość PSA (antygenu specyficznego dla prostaty), a co się z tym wiąże - znacznie wyższe ryzyko raka tego narządu.

Nieswoiste zapalenie jelit to grupa różnych chorób charakteryzujących się przewlekłymi zmianami i owrzodzeniami ścian przewodu pokarmowego. Do grupy tej należą m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy nieokreślone zapalenie okrężnicy. W samych Stanach Zjednoczonych około miliona osób cierpi z powodu tych dolegliwości.

W ramach obszernego badania naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago (USA) obserwowali 1033 mężczyzn z chorobą zapalną jelit oraz 9306 zdrowych panów stanowiących grupę kontrolną. Towarzyszyli im przez 18 lat i w efekcie stwierdzili, że osoby z nieswoistym zapaleniem jelit były o wiele bardziej narażone na raka prostaty niż średnia populacji oraz miały dużo wyższe poziomy PSA.

- Dlatego właśnie mężczyźni z nieswoistym zapaleniem jelit powinni być poddawani znacznie dokładniejszym badaniom niż osoby bez niego - mówi dr Shilajit Kundu, główny autor badania. - Jeśli wykryje się u nich podwyższone PSA, może to być silny prognostyk rozwoju raka prostaty.

- Wielu lekarzy uważa, że PSA u mężczyzn z chorobą zapalną jelit jest podwyższone tylko dlatego, że w ich organizmie utrzymuje się stan zapalny i przyjmują to za normę - dodaje Kundu. - Nikt nie wprowadził dotychczas żadnych zaleceń wskazujących, jak powinniśmy traktować tych chorych.

W następnej kolejności naukowcy z Northwestern planują wyjaśnić mechanizm, poprzez który zapalenie jelit prowadzi do raka prostaty.