• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niedzielski o rozsianym raku piersi: żaden lek nie zniknął z refundacji

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP25 maja 2021 09:40

Z listy leków refundowanych nie zniknęły leki do terapii przy rozsianym raku piersi. Każda osoba wnioskująca o taką terapię otrzyma na nią zgodę - zapewnił szef MZ Adam Niedzielski.

Niedzielski o rozsianym raku piersi: żaden lek nie zniknął z refundacji
Niedzielski: z refundacji nie zniknęły leki potrzebne do terapii przy rozsianym raku piersi HER2. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • Szef resortu zdrowia pytany był we wtorek w TVN24 o to, dlaczego z listy leków refundowanych zniknęły leki potrzebne do terapii przy rozsianym raku piersi HER2
  • Ten lek, o którym mówimy, nie został usunięty z refundacji, tylko zmienione zostały wskazania do jego refundacji - wyjaśnił Niedzielski
  • Przyznał, że w najbliższym czasie onkologię czeka trudny okres

- Ten lek, o którym mówimy, nie został usunięty z refundacji, tylko zmienione zostały wskazania do jego refundacji. Powiem więcej, że przy jego stosowaniu nawet wydłużony jest okres możliwości jego stosowania" - powiedział Niedzielski.

"Zostały ograniczone możliwości i wskazania"

- Zostały ograniczone możliwości i wskazania, czyli mówię tu o pewnej charakterystyce produktu leczniczego i ona została rzeczywiście zmodyfikowana - podkreślił.

Niedzielski dodał, że "nie został zgłoszony ani jeden przypadek osoby, która by miała odmówioną tę terapię".

Poinformował, że skierował komunikat do szpitali i programów lekowych, który mówi o tym, że jeśli będzie choć jedna osoba wnioskowała, to otrzyma zgodę na taką terapię. Przypomniał, że program ten był szeroko konsultowany z organizacjami pacjenckimi. - Po ponad miesiącu dopiero pojawił się taki głos, na który oczywiście od razu reagujemy - zapewnił minister.

Niedzielski powiedział, że lek ten będzie dalej stosowany, ale zostało zmienione jedno jego zalecenie dotyczące przerzutów do mózgu.

- Chodziło tutaj o brak badań dotyczących skuteczności stosowania tej terapii, więc to zostało zweryfikowane. A jeżeli pojawia taka potrzeba, byłaby gdziekolwiek rozpoczęta terapia - ja nie mam takich sygnałów, żeby była gdziekolwiek w tym kontekście rozpoczęta terapia, kiedy jest nowotwór piersi i jeszcze ma przerzuty do mózgu i oczywiście byłaby taka konieczność kliniczna, to my absolutnie się na to zgodzimy - mówił Niedzielski.

W jego ocenie, "jest to raczej niedopatrzenie", bo ani strona społeczna ani, ani eksperci nie dopatrzyli się takich ryzyk.

Niedzielski: czeka nas wzrost wykrywanych nowotworów

Minister powiedział również, że w najbliższym czasie czeka nas wzrost zdiagnozowanych zachorowań na nowotwory.

- On jest związany z tym, że diagnostyka w międzyczasie (z powodu pandemii - red.) na pewno się pogorszyła - mówię tutaj o dostępności do tego żeby, czy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, czy w ramach leczenia specjalistycznego, były wykonywane badania obrazowe, które tutaj właśnie pomagają zdiagnozować we wczesnych fazach nowotwór - mówił.

W jego ocenie onkologię czeka trudny okres, bo będzie musiała się zmierzyć ze zwiększonym napływem pacjentów. Dodał, że porównując pierwszy kwartał tego roku z poprzednimi latami, jest spadek rzędu 10 proc. "w zabiegowości" w onkologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum