• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niebawem komercyjny dostęp do terapii protonowej? Ma być taniej niż za granicą

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2020 10:24

Umowę w sprawie komercyjnego dostępu do terapii protonowej podpisał dostawca protonów - Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie - z Centrum Radioterapii „Amethyst”, które działa przy Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie. Po wydaniu zgody przez Głównego Inspektora Sanitarnego do Centrum Cyklotronowego Bronowice mają trafić pierwsi komercyjni pacjenci.

Niebawem komercyjny dostęp do terapii protonowej? Ma być taniej niż za granicą
Stanowisko terapeutyczne w Centrum Cyklotronowym Bronowice FOT. Materiały prasowe CCB

- Mamy kilku chorych, którzy są zakwalifikowani do takiej procedury. Czekamy na ostatnią decyzję urzędu - mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes Centrum Radioterapii „Amethyst”.

Ośrodek w Bronowicach został wybudowany z unijnych pieniędzy, dlatego nie może świadczyć usług komercyjnych. Dopiero w roku 2020 zakaz przestaje obowiązywać. Jak przypomina Gazeta Wyborcza, do tej pory leczenie protonami w Bronowicach finansował NFZ, ale dostęp do niego był bardzo ograniczony. Pacjentów kwalifikował do zabiegów Instytut Onkologii w Krakowie, kierując się listą wskazań przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Pierwotnie było na niej nieco ponad 80 różnych typów nowotworów, które można było leczyć z użyciem wiązek protonów. "Po powtórnej weryfikacji ta lista została ścięta do zaledwie kilkunastu nowotworów u dzieci i dorosłych" - czytamy w GW. 

Według różnych szacunków od 400 do nawet 800 chorych z Polski wyjeżdżało na takie leczenie za granicę. Za terapię płacili ok. 50 tys. euro. 

Oferta Amethystu ma być od 25 do nawet 40 proc. tańsza od cen w europejskich ośrodkach. 

NIK od początku tego roku bada, dlaczego w IFJ w Bronowicach, którego budowa kosztowała ponad 200 mln zł, pomoc znalazło zaledwie kilkudziesięciu pacjentów rocznie.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum