• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nie żyje prof. Leszek Miszczyk. Wybitny onkolog zginął w wypadku

Autor: oprac. WOK • Źródło: Dziennik Zachodni, Rynek Zdrowia11 maja 2021 21:10

Prof. Leszek Miszczyk, wybitny onkolog związany przez wiele lat z Centrum Onkologii w Gliwicach, zginął w wypadku, do którego doszło we wtorek.

Nie żyje prof. Leszek Miszczyk. Wybitny onkolog zginął w wypadku
Prof. Leszek Miszczyk; FOT. NIO-PIB w Gliwicach/Screen PTWP

Tragiczną informację potwierdziła rzeczniczka gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Maja Marklowska-Tomar.

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek, 11 maja na drodze krajowej nr 88 w Gliwicach. W jego wyniku zmarł motocyklista. Okazuje się, że był nim wybitny onkolog, prof. Leszek Miszczyk - podaje Dziennik Zachodni.

Profesor Leszek Miszczyk przez wiele lata pracował w Centrum Onkologii w Gliwicach, w którym kierował Zakładem Radioterapii - największą i najnowocześniejszą tego typu jednostką w Polsce i jedną z największych w Europie. tego typu ośrodków w Europie. W 2016 r. przez kilka miesięcy pełnił obowiązki dyrektora, a wcześniej był wicedyrektorem gliwickiego centrum onkologii.

Wszystkie aparaty terapeutyczne w gliwickim Zakładzie Radioterapii wyposażone są w systemy radioterapii sterowanej obrazem, zapewniające bezpieczeństwo realizacji i odtwarzalności planu leczenia. Specjalne systemy bramkowania oddechowego pozwalają na prowadzenie wysokospecjalistycznych technik napromieniania w lokalizacjach cechujących się znaczną ruchomością oddechową.

W 2009 r. w Zakładzie Radioterapii kierowanym przez prof. Miszczyka rozpoczęto stosowanie w radioterapii raka stercza znaczników z czystego złota najwyższej próby, wszczepianych pacjentom przed rozpoczęciem naświetlań. Znaczniki pozwalają zwiększyć precyzję naświetlań, a tym samym ograniczyć ostre i późne odczyny popromienne. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszyła się ilość powikłań. Gliwicka placówka była pierwszą w Polsce, która zastosowała tę nową metodę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum