• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Naukowcy zbadają DNA i sprawdzą, czy jesteśmy narażeni na raka

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2018 17:39

Jeden na dwudziestu Polaków ma w swoich genach mutacje sprzyjające chorobie nowotworowej. To wniosek badaczy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w ramach projektu "Badajmy geny" zbadali DNA ponad dwudziestu tysięcy Polaków. W ten sposób chcą ustalić, co charakteryzuje polski genom.

Naukowcy zbadają DNA i sprawdzą, czy jesteśmy narażeni na raka
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Autorzy projektu "Badajmy geny" przekonują, że jedna czwarta osób z nowotworem choruje, ponieważ urodziła się z chorobotwórczą mutacją, błędem w jednym z 25 tysięcy genów. "Gdyby znali swoje ryzyko, mogliby uniknąć choroby albo wykryć ją na tyle wcześnie, żeby możliwe było jej pełne wyleczenie" - podkreślają na stronie internetowej projektu.

Decydując się na zbadanie swoich genów w ramach projektu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, można skorzystać z niższej ceny takiego badania. W ośrodkach zagranicznych za wykonanie takich testów trzeba zapłacić ok. 8 tys. zł. Naukowcy z UW, zachowując ich wysoką jakość, radykalnie obniżyli cenę - do 400 zł. Warunkiem uzyskania tej ceny jest równoczesne przebadanie próbek 600 osób - podkreślają.

"Po zarejestrowaniu się na stronie i wprowadzeniu danych medycznych wystarczy oddać krew, przekazać próbkę naukowcom (można przesłać kurierem) i poczekać na wyniki. To jedynie 4 mililitry krwi, które mogą uratować nam życie" - zachęcają organizatorzy badań na stronie internetowej projektu.

Osoby, u których naukowcy zdiagnozują wyższe ryzyko zachorowania na raka, nie zostaną bez pomocy. Jak zapowiadają koordynatorzy projektu "Badamy geny", takie osoby będą zapraszane na bezpłatną konsultację z lekarzem genetykiem, onkologiem i psychologiem, którzy omówią z pacjentem strategię działań profilaktycznych.

Profesor Anna Wójcicka podkreśla, że celem jest przebadanie genów 37 milionów Polaków. -Medycyna XXI wieku powinna leczyć i diagnozować człowieka w oparciu o to, czego ten konkretny pacjent potrzebuje, a nie o to, czego potrzebuje przeciętna osoba. To dają nam badania genetyczne - przekonuje.

Najnowsze informacje o badaniach na temat polskich genów można znaleźć na stronie internetowej projektu badawczego: www.badamygeny.pl

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum