• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Naukowcy: drinki zwiększają ryzyko raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2015 14:16

Już jeden drink wypijany codziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka - twierdzą amerykańscy naukowcy.

Naukowcy: drinki zwiększają ryzyko raka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badaniem objęto prawie 100 tys. osób. Wynika z nich, że alkohol podnosi ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory, takie jak rak jamy ustnej, gardła i przełyku oraz wątroby, jelita grubego oraz piersi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za niewielkie i umiarkowane ilości alkoholu w przypadku kobiet uznaje się maksymalnie 15 g alkoholu dziennie (dwa niewielkie kieliszki wina). Mężczyźni mogą wypić dwa razy więcej, czyli 30 g alkoholu, co odpowiada dwóm małym butelkom piwa o pojemności 355 ml.

Z najnowszych badań wynika jednak, że ryzyko raka u kobiet zwiększa nawet jeden drink dziennie, czyli 7,5 g alkoholu, a w przypadku mężczyzn dwa drinki (15 g alkoholu). Raport podkreśla, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, ale jeśli przestrzega się zaleceń, to zagrożeniem chorobą nowotworową nie jest duże.

Według Cancer Research UK, wszystkie rodzaje alkoholu zwiększają ryzyko zachorowania na raka. A jest ono tym większa, im częściej po niego sięgamy. Na nowotwory bardziej również narażone są osoby, które jednocześnie palą papierosy. Mniejsze ryzyko jest natomiast u tych, którzy nigdy nie palili.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum