• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Narzucone przez pakiet onkologiczny terminy dotrzymywane są na papierze

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2017 09:16

Pakiet onkologiczny miał gwarantować, że maksimum dwa miesiące po założeniu tzw. zielonej karty chory rozpocznie leczenie. Jednak na samą wizytę u onkologa pacjentowi każe się czekać nieraz aż pięć tygodni.

Narzucone przez pakiet onkologiczny terminy dotrzymywane są na papierze
Sergiusz Nawrocki, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. Archiwum

Narzucone przez pakiet onkologiczny terminy dotrzymywane są przede wszystkim na papierze, bo za zwłokę NFZ karze, wypłacając mniej pieniędzy - wyjaśniał "Gazecie Wyborczej" już przed rokiem prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jego doktorantka przeanalizowała przypadki ok. 1,5 tys. pacjentów z pięciu dużych szpitali. Z jej analizy wynika, że przed wprowadzeniem pakietu onkologicznego chory od postawienia wstępnej diagnozy do rozpoczęcia leczenia czekał średnio 77 dni. Po wprowadzeniu pakietu pacjenci z zieloną kartą czekają 73 dni, czyli 10 i pół tygodnia, a nie osiem, jak zapisano w pakiecie. Pacjenci bez karty czekają 89 dni.

Zdaniem Anny Andrzejczak z Fundacji Onkologia 2025, która pomagała w opracowaniu analizy, by zmieścić się w terminach narzuconych przez pakiet, często jako datę rozpoczęcia leczenia podaje się w sprawozdaniu dla NFZ datę jego planowania, a nawet datę przeprowadzenia badania, na podstawie którego potem planuje się leczenie.

NFZ nie dysponuje wiarygodnymi danymi, dlatego kilka miesięcy temu Fundacja zaproponowała Ministerstwu Zdrowia, że będzie zbierać je na własną rękę we wszystkich dużych szpitalach w kraju. Potrzebuje tylko na to jego zgody. MZ dotąd nie odpowiedziało.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum