• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Narodowy Instytut Onkologii: wszystkie chętne jednostki mogą włączyć się do e-KRN+. "Jesteśmy gotowi"

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia01 grudnia 2022 18:00

Jesteśmy już gotowi na to, aby wszystkie zainteresowane ośrodki mogły włączyć się do e-KRN+ i przesyłać dane o nowych rozpoznaniach i elementach leczenia przeciwnowotworowego w Polsce - mówi dr Witold Tomaszewski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie ds. zarządzania.

Narodowy Instytut Onkologii: wszystkie chętne jednostki mogą włączyć się do e-KRN+. "Jesteśmy gotowi"
NIO-PIB jest gotowy na to, aby wszystkie jednostki, które zechcą, mogły się włączyć do e-KRN+ Fot. Shutterstock
  • Dzięki platformie informatycznej e-KRN+, która powstała w Narodowym Instytucie Onkologii, zbieranie danych z całej Polski o nowotworach złośliwych jest w wyższym stopniu zautomatyzowane, sprawniejsze i bardziej kompleksowe - mówi dr hab. n. med. Joanna Didkowska
  • W ramach e-KRN+ nastąpiła też pełna integracja Krajowego Rejestru Nowotworów z czterema systemami szpitalnymi : Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie z oddziałami w Krakowie i Gliwicach oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii
  • Wypracowany model integracji może być wdrożony w każdym szpitalu zgłaszającym dane do KRN. Jesteśmy gotowi na to, aby wszystkie jednostki, które zechcą, mogły się włączyć do e-KRN+ i przesyłać dane o nowych rozpoznaniach i elementach leczenia przeciwnowotworowego w Polsce - wskazuje dr Witold Tomaszewski
  • Rejestr ma służyć nie tylko monitorowaniu stanu epidemicznego i statusu opieki zdrowotnej chorób nowotworowych, ale także ocenie jakości realizacji procedur w onkologii - dodaje prof. Piotr Rutkowski

- Rejestry medyczne, a szczególnie rejestry jakościowe, są podstawą do budowania przyszłych strategii ochrony zdrowia. Dają możliwość wyłonienia określonych grup pacjentów, np. do badań klinicznych, umożliwiają rozwój wysokospecjalistycznych badań naukowych w powiązaniu z innymi źródłami danych medycznych - mówiła na konferencji prasowej dotyczącej e-KRN+ dr hab. n. med. Joanna Didkowska, kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów oraz Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie.

- Dlatego w Krajowym Rejestrze Nowotworów od wielu lat zbieramy dane o nowotworach złośliwych dla całej Polski, a dzięki platformie informatycznej e-KRN+, która powstała w NIO-PIB, jest to w wyższym stopniu zautomatyzowane, sprawniejsze i bardziej kompleksowe. Stale dążymy do pozyskania jak największej ilości danych na temat nowotworów, które są drugą, a według prognoz w najbliższych latach staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polsce - zaznaczyła.

e-KRN+. To pierwszy taki system

Przypomnijmy: w ramach projektu e-KRN+ powstała Zintegrowana Platforma Rejestrów Onkologicznych (ZPRO), która zapewnia jednolity model budowy wszystkich funkcjonujących na platformie rejestrów oraz wspólne źródła danych i zasady ich weryfikacji.

To pierwszy system wykorzystujący narzędzia do analizy notatek lekarskich, zastępujący dotychczasowe metody pozyskiwania danych przez rejestry. Wspólne dane gromadzone przez wszystkie rejestry nie są zapisywane wielokrotnie. Współdzielenie danych odbywa się w systemie e-KRN+ na zasadach uprawnień dostępu.

Jednym z nowatorskich rozwiązań wdrożonych podczas projektu e-KRN+ jest narzędzie pozwalające na szybkie tworzenie kolejnych rejestrów narządowych, wykorzystujących istniejące zasoby systemu - tzw. Generator Rejestrów Narządowych.

W dobie szybkiego rozwoju technologii medycznych istnieje potrzeba gromadzenia precyzyjnych danych (tzw. danych rzeczywistych – Real World Data), pochodzących z praktyki klinicznej, dla wybranych nowotworów. Służą do monitorowania procesu leczenia, wspierają ocenę skuteczności poszczególnych terapii, umożliwiając aktualizację rekomendacji terapeutycznych i refundacyjnych, co ma przełożenie na poprawę jakości leczenia i optymalizację wydatków w tym zakresie.

Pierwszym rejestrem narządowym, który umożliwi w przyszłości realizację tych celów, jest Polski Rejestr Onko-Hematologiczny (PROH), w którym gromadzone są dane o nowotworach układu krwiotwórczego i limfatycznego.

Zawiera on rozszerzony, w porównaniu do KRN, i bardziej dokładny zbiór danych klinicznych, dotyczących m.in. poszczególnych metod leczenia z uwzględnieniem zastosowanych leków. PROH jest pierwszym rejestrem obejmującym tak dużą populację (we Francji czy USA działają jedynie rejestry regionalne). Raporty z Polskiego Rejestru Onko-Hematologicznego będą publikowane regularnie i powszechnie dostępne.

"Wszystkie jednostki, które tego zechcą, mogą włączyć się do systemu"

W ramach platformy informatycznej e-KRN+ nastąpiła też pełna integracja Krajowego Rejestru Nowotworów z czterema systemami szpitalnymi : Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie z oddziałami w Krakowie i Gliwicach oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Wypracowany model integracji może być wdrożony w każdym szpitalu zgłaszającym dane do KRN.

- e-KRN+ jest wspaniałym uniwersalnym narzędziem, co cieszy tym bardziej, że choroby onkologiczne, obok chorób układu sercowo-naczyniowego, są dla nas najważniejszym wyzwaniem - rozpoznań nowotworów będzie coraz więcej - podkreślał dr Witold Tomaszewski, zastępca dyrektora NIO-PIB w Warszawie ds. zarządzania

- Informacje, jakie możemy pozyskać dzięki gromadzeniu wszystkich przypadków, są po prostu bezcenne. Pełna analiza i rzetelność danych pozwoli na wytyczanie ścieżek nowych terapii i nowych kierunków diagnostycznych - wskazywał.

- Jesteśmy już gotowi na to, aby wszystkie jednostki, które zechcą, mogły się włączyć do e-KRN i przesyłać dane o nowych rozpoznaniach i elementach leczenia przeciwnowotworowego w Polsce. Bardzo uprości to statystykę, ale także analizę danych spływających do KRN. Dzięki tej pogłębionej analizie będziemy w stanie najlepiej zabezpieczyć pacjentów i wskazać optymalną ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną. Zachęcamy wszystkie ośrodki. Dostęp do systemu jest bezpłatny - zaznaczył dr Tomaszewski.

Dodał, że nasz kraj był jednym z pierwszych w Europie, gdzie powstały akty prawne w kwestii gromadzenia danych dotyczących nowotworów. Miało to miejsce już w 1952 r. W tej chwili w polskiej bazie danych jest najwięcej przypadków onkologicznych spośród wszystkich krajów europejskich.

"To jeden z punktów Narodowej Strategii Onkologicznej"

Prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik dyrektora NIO-PIB ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i badań klinicznych, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego ocenił, że e-KRN+ jest jednym z ważniejszych projektów.

- Po pierwsze daje dostęp do danych ważnych dla realizacji zadań zdrowia publicznego i Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO). Stanowi zresztą jeden z punktów Strategii, który mówi, że przez cały okres trwania NSO będziemy utrzymywać i wspierać rozwój Krajowego Rejestru Nowotworów. Ma on służyć nie tylko monitorowaniu stanu epidemicznego i statusu opieki zdrowotnej chorób nowotworowych, ale także ocenie jakości realizacji procedur w onkologii, co wiąże się z kolei z Krajową Siecią Onkologiczną - wyjaśniał.

- Kolejna kwestia to ogromna wartość naukowa KRN. Już obecnie na podstawie tych danych możemy dokonać bardzo wiele, a mam nadzieję, że już wkrótce te możliwości jeszcze wzrosną. Będziemy w stanie bardziej dokładnie monitorować sytuację związaną z trendami w leczeniu nowotworów, w zależności od stadium zaawansowania - podkreślał prof. Rutkowski.

- Z kolei bezpośrednia korzyść dla pacjentów polega na tym, że będzie mógł się dowiedzieć, jakie mamy realne wyniki leczenia nowotworów. Nie chodzi tylko o pokazanie, ile osób zachorowało, a ile zmarło, ale dane będą znacznie głębsze. To ogromna różnica w porównaniu z tym, co mieliśmy do tej pory - zauważył.

- e-KRN+ uprości też sprawozdawczość do Krajowego Rejestru Nowotworów. Narodowy Instytut Onkologii od dawna starał się o to, aby KRN był precyzyjny, ale jednocześnie nie obciążał innych jednostek - przypomniał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum