• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Narodowy Instytut Onkologii odwołuje zabiegi. Pielęgniarki z bloku na zwolnieniach lekarskich

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia05 września 2022 14:35

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie odwołuje zabiegi. - 14 pielęgniarek z bloku przy ul. Roentgena złożyło zwolnienia lekarskie - mówi rzecznik prasowy szpitala Mariusz Gierej. Jednocześnie placówka ogłosiła w mediach społecznościowych, że szuka nowych pielęgniarek.

Narodowy Instytut Onkologii odwołuje zabiegi. Pielęgniarki z bloku na zwolnieniach lekarskich
Narodowy Instytut Onkologii odwołuje zabiegi. Pielęgniarki protestują Fot. AdobeStock
  • Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie odwołuje zabiegi. W poniedziałek - 5 września - pielęgniarki instrumentariuszki z bloku operacyjnego poszły na "L4"
  • - 14 pielęgniarek z bloku przy ul. Roentgena złożyło zwolnienia lekarskie i zostaliśmy zmuszeni odwoływać zabiegi - tłumaczy Rynkowi Zdrowia rzecznik prasowy szpitala Mariusz Gierej
  • Placówka błyskawicznie ogłosiła w mediach społecznościowych, że poszukuje nowych pielęgniarek

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie odwołuje zabiegi. Protest pielęgniarek

W poniedziałek - 5 września - Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie został zmuszony do odwołania zabiegów na bloku operacyjnym. Ponad połowa pielęgniarek instrumentariuszek przedstawiła zwolnienia lekarskie.

- 14 pielęgniarek z bloku przy ul. Roentgena złożyło zwolnienia lekarskie. Jest to bardzo wąska specjalizacja, dlatego część zabiegów, które można przenieść, próbujemy przesunąć, pozostałe musimy odwołać, o czym informujemy pacjentów - mówi Mariusz Gierej, rzecznik szpitala.

Gierej podkreśla jednocześnie, że problem ten dotyczy bloku operacyjnego mieszczącego się przy ul. Roentgena.

- Mamy dwa bloki. Ten drugi, przy ul. Wawelskiej, funkcjonuje normalnie - tłumaczy Gierej.

Nieoficjalnie mówi się, że pielęgniarki protestują przeciwko braku należnych im podwyżek, które gwarantuje przyjęta 1 lipca ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Tymczasem szpital w mediach społecznościowych ogłosił, że poszukuje nowych pielęgniarek.

Fala protestów pielęgniarek przeciwko braku podwyżek

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach podobny problem dotyczył Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, które po pójściu kilkudziesięciu pielęgniarek instrumentariuszek i anestezjologicznych na "L4" również musiał na kilka dni wstrzymać przyjęcia pacjentów na planowane zabiegi.

W tym samym czasie kilkadziesiąt pielęgniarek z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie poszło na zwolnienia lekarskie, gdyż dyrekcja nie uznaje im tytułu magistra.

Dziś natomiast odbył się strajk w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, gdzie w ramach protestu pielęgniarki na dwie godziny odeszły od łóżek. To podobnie jak na początku sierpnia w Samoku, gdzie na taki krok zdecydowały się pielęgniarki ze Szpitala Specjalistycznego. 

- Tutaj w Sanoku wybuchła iska i jak tak dalej będzie, roznieci pożar w całym kraju. Bo to co dzieje się tutaj, dzieje się w większości rejonów Polski - przestrzegała wówczas Ewelina Machnica, przewodnicząca OZZPiP Regionu Podkarpackiego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum