×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Narodowe Centrum Badań Jądrowych ma 23 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu radiofarmaceutyków

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 marca 2023 06:40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych ma 23 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych ma 23 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu radiofarmaceutyków
NCBJ ma 23 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Fot. AdobeStock
  • Resort zdrowia został zapytany o dostępność radiofarmaceutyków w Polsce
  • Narodowe Centrum Badań Jądrowych, którego częścią jest POLATOM - polski producent radiofarmaceutyków, ma 23 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu - przekazało Ministerstwo Zdrowia
  • Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z zapowiadanymi wcześniej planami, reaktor MARIA od września 2022 roku do lutego 2023 roku był wyłączony z uwagi na konserwację

Radiofarmaceutyki dopuszczone do obrotu

Radiofarmaceutyki to preparaty znakowane izotopami promieniotwórczymi, służące do diagnostyki i terapii oraz kontroli leczenia różnych schorzeń, głównie onkologicznych.

Posłanka Marcelina Zawisza (Lewica) mówiła w tym tygodniu w Sejmie, że Polska ma potencjał, aby zabezpieczyć nie tylko potrzebny własne, ale i Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o dostęp do radiofarmaceutyków. Podkreśliła, że kluczem jest zabezpieczenie funkcjonowania reaktora Maria. - Polski rząd nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku, żeby zabezpieczyć bezpieczeństwo polskich pacjentów - stwierdziła.

PAP zwróciła się do resortu zdrowia o odniesienie się do informacji z konferencji.

MZ przekazało w odpowiedzi, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych, którego częścią jest POLATOM - polski producent radiofarmaceutyków, ma 23 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, zgodnie z Rejestrem Produktów Leczniczych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z zapowiadanymi wcześniej planami, reaktor MARIA od września 2022 roku do lutego 2023 roku był wyłączony z uwagi na konserwację. Przerwa remontowa reaktora - jak podało MZ - została przedłużona do końca czerwca 2023 roku.

- Oznacza to, że dostępność radionuklidów, w tym kluczowego izotopu używanego w procedurach medycyny nuklearnej, jakim jest 1-131 wytwarzany w oparciu o aktywacje w reaktorze MARIA, będzie możliwa w drugiej połowie lipca 2023 roku - poinformowało MZ.

Ministerstwo przekazało też, że aktualnie trwają prace nad zapewnieniem dostaw API, czyli aktywnych składników farmaceutycznych (ang. Active Pharmaceutical Ingredients) z firm z Republiki Południowej Afryki oraz z Węgier. - Obaj dostawcy są zarejestrowani jako wytwórcy API do produktów NCBJ lub POLATOM - wskazał resort.

- W przypadku pozostałych produktów leczniczych wytwarzanych z udziałem 1-131 nie ma ryzyka braków. Aby zapewnić ciągłość produkcji, substancje API kupowane są co tydzień od zarejestrowanych wytwórców - poinformowało MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum