• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Narodowa Strategia Onkologiczna. Prezydent mówi, dlaczego musi zostać wdrożona jak najszybciej

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP21 października 2021 07:53

Przez pandemię spadła liczba osób zgłaszających się do onkologów, spadła też wykrywalność nowotworów. Wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej staje się jeszcze pilniejsze - mówił prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • W obliczu pandemii koronawirusa jeszcze pilniejsze staje się jak najszybsze i pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej
  • Pisał o tym prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do organizatorów i uczestników V Kongresu Onkologii Polskiej we Wrocławiu
  • Pandemia spowodowała spadek liczby osób zgłaszających się do lekarzy onkologów i zmniejszenie wykrywalności chorób nowotworowych - podkreślił

W środę rozpoczął się we Wrocławiu V Kongres Onkologii Polskiej. W wydarzeniu, które po raz drugi odbywa się w stolicy Dolnego Śląska, swój udział zadeklarowało ponad pół tysiąca specjalistów.

Podczas ceremonii otwarcia kongresu odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Prezydent zwrócił w nim uwagę, że co roku na raka umiera w Polsce sto tysięcy osób.

Nowotwory to przyczyna połowy zgonów wśród sporej części społeczeństwa

"Nowotwory odpowiadają za ponad połowę zgonów w grupie wiekowej od pięćdziesiątego piątego do siedemdziesiątego czwartego roku życia. Co więcej, wciąż niezadowalające są wskaźniki przeżywalności, które nadal są u nas niższe, niż w innych krajach Unii Europejskiej" - napisał.

Wskazał, że dodatkowym wyzwaniem stała się pandemia koronawirusa, która spowodowała spadek liczby osób zgłaszających się do lekarzy onkologów, a co za tym idzie, nieuchronne zmniejszenie wykrywalności chorób nowotworowych.

Narodowa Strategia Onkologiczna. Dlaczego trzeba wdrożyć ją jak najszybciej?

- W tej sytuacji jeszcze pilniejsze staje się jak najszybsze i pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej. Projekt ten, opracowany z mojej inicjatywy, zakłada zaangażowanie wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za walkę z rakiem w Polsce i usprawnienie procedur służących profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu nowotworów. Musimy zapewnić szerszą i szybszą diagnostykę oraz lepszą dostępność leczenia nowotworów - stwierdził Duda.

Dodał też, że nowoczesne metody leczenia - takie jak protonoterapia - powinny być powszechnie stosowane, a służąca do ich przeprowadzania aparatura musi być jak najefektywniej wykorzystywana. "Wąskie ścieżki leczenia trzeba koniecznie udrożnić i jak najszybciej zamienić w otwarte kanały, pozwalające dobierać najlepsze terapie dla poszczególnych pacjentów. Zdecydowanej poprawy wymaga leczenie nowotworów u dzieci, których zdrowie w sposób szczególny chroni Konstytucja" - podkreślił w liście prezydent.

Zaznaczył, że "tego wszystkiego nie da się osiągnąć bez wspólnego wysiłku wszystkich osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie onkologii w Polsce". - Patrząc z uznaniem na Państwa pracę oraz olbrzymi wysiłek, jaki wkładają Państwo każdego dnia w ratowanie życia i zdrowia Polaków, liczę jednocześnie na to, że V Kongres Onkologii Polskiej stanie się okazją do dyskusji o problemach związanych z leczeniem chorób nowotworowych i pozwoli wypracować rozwiązania, które pomogą nam poprawić wskaźniki przeżywalności, a tym samym dołączyć do innych europejskich krajów, gdy chodzi o skuteczność walki z rakiem - zwrócił się do uczestników kongresu prezydent.

Podczas środowej ceremonii otwarcia wręczone zostały też złote odznaczenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego za zasługi na rzecz polskiej onkologii. Odznaczeni zostali: prof. Stanisław Góźdź, prof. Andrzej Kułakowski, prof. Bogusław Maciejewski i prof. Marian Reinfuss. Wykłady inauguracyjne wygłosili prof. Andrzej Kułakowski i prof. Bogusław Maciejewski.

Motywem przewodnim V Kongresu Onkologii Polskiej jest kompleksowa i koordynowana opieka onkologiczna. W programie zaplanowano 60 sesji edukacyjnych, w tym blisko 160 wykładów, które poprowadzi 175 wykładowców.

W tym roku - z uwagi na sytuację epidemiczną - kongres odbywa się w formule hybrydowej. Wydarzenie potrwa do soboty.

Czytaj też: Chirurdzy z USA przeszczepili nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni. Przeszczep się przyjął 

Nowa terapia dla chorych na raka wątrobowokomórkowego. Ministerstwo Zdrowia prowadzi negocjacje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum