• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Narodowa Strategia Onkologiczna. 13,4 mln zł na opiekę nad rodzinami z grup podwyższonego ryzyka

Autor: oprac. KM • Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej KPRM21 grudnia 2021 13:23

Rodziny wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na wybrane nowotwory złośliwe będą objęte opieką ze środków publicznych w 2022 roku.

Szpital, zdj. ilustracyjne /Adobestock
  • Nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków
  • Właściwa opieka sprawowana nad grupą pacjentów z rodzin wysokiego ryzyka uwarunkowanego dziedzicznie jest konieczna
  • Zgodnie z projektem uchwały Rady Ministrów pacjenci z rodzin wysokiego ryzyka zostaną objęci tą opieką w 2022 roku
  • Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030 ukazał się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Narodowa Strategia Onkologiczna dla rodzin z grup wysokiego ryzyka

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 zakłada wprowadzenie od 2022 roku opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na wybrane nowotwory złośliwe. Do końca 2021 roku opieka jest finansowana w ramach budżetu NSO. Od 2022 roku będzie finansowana ze środków publicznych, czyli z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Legislator informuje, że przedłuża się proces analityczny i legislacyjny. Nie ma także przyjętego rozporządzenia, które umożliwiłoby finansowanie tych świadczeń z budżetu NFZ.

Z tych powodów zaplanowane wstępnie na 1 stycznia przyszłego roku włączenie świadczeń z zakresu opieki nad pacjentami z dziedziczną predyspozycją do zachorowania na raka w poczet świadczeń gwarantowanych nie nastąpiło.

Opóźnienie z powodu pandemii

Ustawodawca tłumaczy, że ten stan rzeczy wiąże się z pandemią, która powoduje "kumulację w Ministerstwie Zdrowia zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 oraz niwelowaniem jego skutków". Podkreśla więc konieczność dokonania zmiany uchwały, aby na opiekę nad rodzinami z grup ryzyka środki mogły zostać przeznaczone z budżetu Narodowej Strategii Onkologicznej.

Projekt uchwały ma zatem zmienić źródło finansowania świadczeń z zakresu opieki nad rodzinami z grup podwyższonego, dziedziczonego ryzyka wybranych nowotworów złośliwych. Ta zmiana pozwoli zachować ciągłość opieki nad wspomnianymi grupami pacjentów, umożliwi również usprawnić realizowane zadania i pomoże odbudować opiekę onkologiczną. Jak zostało podkreślone, opieka onkologiczna "szczególnie w obliczu trwającej epidemii COVID-19 wymaga dodatkowego wsparcia".

Zobacz też: 

Lista leków, których brakuje w aptekach w grudniu 2021. "Najdłuższa od kilku kwartałów"

Od 1 stycznia 2022 refundacja Givlaari w ostrej porfirii wątrobowej. Mimo negatywnej opinii KE

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum