Najnowsza lista refundacyjna domyka lukę w terapii raka płuca
Styczniowa lista leków refundowanych po raz pierwszy od wprowadzenia ustawy refundacyjnej obejmuje kompleksową opieką chorych na raka płuca. Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu na listę leków umożliwiających immunoterapię w raku płuca.

Oprócz wprowadzenia zupełnie nowej cząsteczki w leczeniu raka płuca, najnowsza lista refundacyjna domyka ogromną lukę i poszerza opcję o dwie inne m.in. pembrolizumab dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w kombinacji z chemioterapią - "Rzeczpospolita" przytacza słowa Szymona Chrostowskiego, prezesa Fundacji Wygrajmy Zdrowie .
O dostęp do nowoczesnych opcji terapeutycznych od wielu miesięcy zabiegali zarówno lekarze, jak i sami pacjenci. Podkreślali jak ważny jest dla tych chorych dostęp do innowacyjnych terapii, które dają szansę na dłuższe życie, a nawet wyleczenie.
Eksperci tłumaczyli, że sposób leczenia raka płuca zmienił się w ostatnich latach diametralnie. Niebagatelną rolę odgrywa w nim immunoterapia, która, hamują odpowiednie receptory i przez to odblokowuje ścieżkę odpowiedzi komórkowej. W ten sposób układ odpornościowy potrafi zniszczyć komórki nowotworowe.
Prof. Sergiusz Nawrocki, onkolog w rozmowie z "RZ" podkreślał, że immunoterapia jest skuteczniejsza niż sama chemioterapia a jeśli w I linii leczenia u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca zastosuje się chemioterapię i immunoterapię połączone, to obserwuje się ponad dwukrotne wydłużenie czasu przeżycia chorych w porównaniu do pacjentów, którzy otrzymali tylko chemioterapię.
Więcej: rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)