×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Najnowsza lista refundacyjna domyka lukę w terapii raka płuca

Autor: Rzeczpospolita/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 07 stycznia 2021 12:04

Styczniowa lista leków refundowanych po raz pierwszy od wprowadzenia ustawy refundacyjnej obejmuje kompleksową opieką chorych na raka płuca. Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu na listę leków umożliwiających immunoterapię w raku płuca.

Najnowsza lista refundacyjna domyka lukę w terapii raka płuca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oprócz wprowadzenia zupełnie nowej cząsteczki w leczeniu raka płuca, najnowsza lista refundacyjna domyka ogromną lukę i poszerza opcję o dwie inne m.in. pembrolizumab dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca w kombinacji z chemioterapią - "Rzeczpospolita" przytacza słowa Szymona Chrostowskiego, prezesa Fundacji Wygrajmy Zdrowie .

O dostęp do nowoczesnych opcji terapeutycznych od wielu miesięcy zabiegali zarówno lekarze, jak i sami pacjenci. Podkreślali jak ważny jest dla tych chorych dostęp do innowacyjnych terapii, które dają szansę na dłuższe życie, a nawet wyleczenie.

Eksperci tłumaczyli, że sposób leczenia raka płuca zmienił się w ostatnich latach diametralnie. Niebagatelną rolę odgrywa w nim immunoterapia, która, hamują odpowiednie receptory i przez to odblokowuje ścieżkę odpowiedzi komórkowej. W ten sposób układ odpornościowy potrafi zniszczyć komórki nowotworowe.

Prof. Sergiusz Nawrocki, onkolog w rozmowie z "RZ" podkreślał, że immunoterapia jest skuteczniejsza niż sama chemioterapia a jeśli w I linii leczenia u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca zastosuje się chemioterapię i immunoterapię połączone, to obserwuje się ponad dwukrotne wydłużenie czasu przeżycia chorych w porównaniu do pacjentów, którzy otrzymali tylko chemioterapię.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum