• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Najlepszy szpital onkologiczny? Pacjenci wybrali najlepsze placówki w Polsce LISTA

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia22 lipca 2021 02:15

Najlepszy szpital onkologiczny? Pacjenci onkologiczni i ich bliscy mogą na portalu Onkomapa.pl ocenić m.in. organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego oraz komfort w szpitalach onkologicznych, w jakich się leczą. W rankingu wygrywają placówki z Katowic, Zamościa i Krakowa.

Najbardziej przyjazny szpital onkologiczny znajduje się w Katowicach. Fot. JPP
  • Fundacja Alivia gromadzi opinie o placówkach onkologicznych w całej Polsce
  • Na portalu Onkomapa.pl pacjenci mogą łatwo znaleźć polecany ośrodek i wyrazić swoje zdanie o poziomie opieki, jaki oferują szpitale leczące nowotwory
  • Wśród 108 placówek w kraju chorzy na raka najwyżej ocenili Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Najwięcej opinii zebrało Centrum Onkologii z Bydgoszczy

Jak wskazuje Fundacja Alivia, w Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat pomiarów wskaźników jakości i efektywności leczenia. Chorzy na raka szukają więc informacji o ośrodkach onkologicznych na własną rękę.

Dlatego Fundacja prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, w którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. lekarzy w nich pracujących.

Co oceniają pacjenci chorzy na raka i ich bliscy?

Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z NFZ realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną. Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy portal Onkomapa.pl odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii. Na potrzeby zestawienia najbardziej przyjaznych szpitalu onkologicznych wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.

Kto wygrywa w rankingu przyjaznych szpitali onkologicznych?

Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 4,7/5 oceniło ten ośrodek 198 chorych. Pacjenci w tym ośrodku wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.

‘’Jeszcze się nie spotkałem z tak wspaniałym personelem. Wielkie ukłony w stronę lekarzy, inni powinni brać z nich przykład’’ - ocenia jeden z pacjentów.

 Kolejne miejsce zajął Zamojski Szpital Niepubliczny z oceną 4,6 na 5.  

 Żona pacjenta leczonego w tym ośrodku opisuje:

- Lekarze rzetelnie informowali o stanie męża, nie ukrywając wyników badań. Zauważyłam, że pielęgniarki non stop obsługiwały chorych, podając im kroplówki itp. Obsługa pomocnicza bardzo dba o czystość. Lekarze bardzo kompetentni i mili.

Na trzecim miejscu pacjenci onkologiczni wskazali Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie z oceną 4,5 na 5. W tym ośrodku chorzy podkreślają bardzo wysoki poziom opieki personelu medycznego.

- Fachowa, rzeczowa obsługa medyczna. Lekarze do samego końca walczą o pacjenta, doradzą jak potrzeba - opisuje jedna z pacjentek.

Co doceniają w szpitalu onkologicznym chorzy na raka?

Najwięcej opinii na portalu Onkomapa (691) zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5. W tej placówce bardzo dobrze oceniany jest komfort pacjenta.

Chora lecząca się w tym ośrodku pisze: ‘’Personel, na który trafiłam, na wysokim poziomie. Warunki szpitalne super. Pod każdym względem mogę ocenić tylko na plus. Można by sobie życzyć, aby wszystkie szpitale tak funkcjonowały’’.

Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia wyjaśnia, że mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń.

 - Możliwość wyrażenia swojej opinii i poziomu satysfakcji ze świadczonych usług upodmiotawia pacjenta w systemie opieki zdrowotnej i sprawia, że jego doświadczenie staje się istotnym wskaźnikiem, na który wszyscy interesariusze powinni zwracać uwagę, co obecnie nie zawsze ma miejsce - zwraca uwagę Polińska.

Dzięki rankingowi dostępnemu na stronie Onkomapa pacjenci zyskują poparte doświadczeniem innych chorych informacje, w których placówkach mogą liczyć na szacunek, komfort oraz życzliwą opiekę - dodaje.

Ranking przyjaznych szpitali onkologicznych wg Onkomapa.pl*

- Dolnośląskie - Dolnośląskie Centrum Onkologii ocena 4,3/liczba opinii 490

- Kujawsko-Pomorskie - Centrum Onkologii, Szpital im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy 4,4/691;

- Lubelskie - Zamojski Szpital Niepubliczny 4,6/181;

- Lubuskie - brak ośrodków spełniających kryteria;

- Łódzkie - Szpital im. M. Kopernika 3,7/286;

- Małopolskie - Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera 4,5/189;

- Mazowieckie - Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie 4,4/601;

- Opolskie - brak ośrodków spełniających kryteria;

- Podkarpackie - Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie 4,4/216;

- Podlaskie - Białostockie Centrum Onkologii 4,3/253;

- Pomorskie - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku 4,4/681;

- Śląskie - Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach 4,7/198;

- Świętokrzyskie - Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach 4,1/485;

- Warmińsko-Mazurskie - Olsztyński Ośrodek Onkologiczny Kopernik 4,4/165;

- Wielkopolskie - Katedra i Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu 4,4/247;

- Zachodniopomorskie - Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie 4.3/314.

* Fundacja bada satysfakcję pacjentów z leczenia w 108 szpitalach, które w ramach kontraktu z NFZ realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną. Na potrzeby tego rankingu wzięto pod uwagę tylko te placówki, które uzyskały ponad 150 opinii chorych na raka i ich bliskich. Portal Onkomapa.pl powstał w 2016 r. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum