• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nadal mamy problemy organizacyjne w leczeniu onkologicznym

Autor: Dr hab. Adam Maciejczyk • • 11 kwietnia 2017 13:22

- Terapie onkologiczne są bardzo różnie finansowane w poszczególnych województwach, organizacja lecznictwa onkologicznego także jest odmienna, różne są relacje pomiędzy uczelniami medycznymi a centrami onkologii - mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Nadal mamy problemy organizacyjne w leczeniu onkologicznym
Dr hab. Adam Maciejczyk; FOT. PTWP

W tym kontekście najważniejszym dokumentem, który się ostatnio pojawił, są mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii. Nie jest on perfekcyjny i ma sporo wad, ale otwiera nową przestrzeń w dziedzinie organizacji służby zdrowia.

Istotne jest, że każde z 16 województw ma swoje centrum onkologii lub jednostkę, która pełni taką rolę. Najlepszą formą organizacji na przyszłość wydaje się położenie nacisku właśnie na jednostki z największym doświadczeniem w leczeniu nowotworów, przyjmujące największą liczbę pacjentów (da się to policzyć choćby w oparciu o dane z pakietu onkologicznego). Chodzi o to, aby to te placówki miały decydujący głos w koordynacji leczenia, co uporządkuje system.

Leczenia onkologiczne jest obecnie podzielone przez decydentów na poszczególne procedury wykonywane w ramach zabiegów operacyjnych i innych rodzajów terapii, ale jeśli je wszystkie zsumujemy, nie pokrywa to kosztów kompleksowego leczenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ część wykonywanych przez nas procedur nie znajduje się w ogóle w koszyku świadczeń.

Jedynym wyjściem z sytuacji jest całościowe podejście do procesu diagnostyki i leczenia pacjenta onkologicznego, włącznie z kontrolą po leczeniu przynajmniej w ciągu dwóch lat. Namawialiśmy do tego zarówno MZ, jak i AOTMiT i wydaje się, że udało nam się obie instytucje przekonać.

Dotyczy to głównie Breast Unitu, co wynika z faktu, że ten zakres jest dobrze opisany. Ponadto Polskie Towarzystwo Onkologiczne rozpoczęło tworzenie platformy do liczenia kosztów kompleksowego leczenia, aby znaleźć przeciwwagę dla tego, co czasem proponuje nam AOTMiT.

Należy stworzyć bazę informacyjną na temat procedur wykonywanych u chorych na nowotwory, stale ją aktualizować i w miarę upływu czasu poszerzać o pacjentów wymagających leczenia wspomagającego, a w szczególności leczenia paliatywnego.

Wypowiedź zanotowana podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum