• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Na porozumieniu lekarzy ws. prewencji pierwotnej nowotworów zyskają pacjenci

www.infodent24.pl Autor: PTWP - Infodent24.pl • Źródło: Mirosław Stańczyk/Rynek Zdrowia   • 14 lutego 2021 10:31

Porozumienie o współpracy w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów głowy i szyi, co prawda podpisali ze sobą lekarze, ale to dobry sygnał przede wszystkim dla pacjentów.

Na porozumieniu lekarzy ws. prewencji pierwotnej nowotworów zyskają pacjenci
Sygnatariusze porozumienia od prawej: Andrzej Kawecki, Łukasz Jankowski, Dariusz Paluszek. Fot. PTWP

Sygnatariuszami umowy są przedstawiciele Narodowego Instytutu Onkologii oraz reprezentanci Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Z treści porozumienia wynika, że zarówno pracownicy Narodowego Instytutu Onkologii, jak i członkowie OIL w Warszawie będą wspólnie realizowali działalność dydaktyczną, rozwojową, naukową, badawczą. Wszystko po to, aby wesprzeć: diagnostykę oraz prewencję pierwotną nowotworów w obrębie głowy i szyi.

Dr Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie i członek Prezydium NRL w rozmowie z infoDENT24.pl zapewnił, że dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii już w najbliższych tygodniach pojawią się konkretne rozwiązania, w oparciu o które pacjent będzie mógł w ekspresowym tempie, praktycznie z godziny na godzinę przebyć drogę od gabinetu okulistycznego, laryngologicznego czy stomatologicznego do lekarza pracującego w Instytucie Onkologii.

W roli lekarza, stojącego na pierwszej linii diagnostycznej, powinni występować stomatolodzy, chociażby z tego powodu, że Polacy odwiedzają ich w ciągu roku 150 - 170 mln razy, niemal tak często jak lekarzy POZ. To oczywiste zatem, że w racjonalnym systemie opieki medycznej stomatolog powinien pełnić szerszą funkcję niż stać na straży zdrowia jamy ustnej. Dentyści w zasadzie są „za”, ale to zdecydowanie za mało, aby przypisać im rolę szczególnego opiekuna pacjenta. Trzeba czegoś więcej.

Wspólna inicjatywa lekarzy z Instytutu Onkologii oraz Komisji ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie ma jeszcze jeden pozytywny aspekt, nie będzie ograniczona tylko do terenu woj. mazowieckiego gdyż do projektu zostaną zaproszone inne izby.

Więcej: infoDENT24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum