• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Na Dzień Kobiet - bezpłatna aplikacja do samobadania piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2013 08:58

Bezpłatna mobilna aplikacja "Breast Test" służąca do samobadania piersi przez telefon będzie dostępna od 8 marca, tj. od Dnia Kobiet, dla wszystkich Polek.

Na Dzień Kobiet - bezpłatna aplikacja do samobadania piersi

Ma ona - niczym trener - pomóc wyrobić paniom nawyk właściwej i regularnej samokontroli piersi. - Badanie dotykowe trwa chwilę, a może uratować życie. W przypadku raka piersi wczesna diagnoza to szansa na całkowity powrót do zdrowia - przekonują twórcy projektu.

Do samodzielnego zbadania piersi wystarczy kilka minut. Powinno się je badać między 7 a 10 dniem od rozpoczęcia miesiączki. Gdy już jej brak, trzeba wyznaczyć na to jeden dzień w miesiącu.

Program "Breast" Test będzie wyjaśniał krok po kroku, które obszary piersi należy badać, w jaki sposób, kiedy i na co szczególnie zwracać uwagę.

Aplikacja "Breast Test" jest projektem stworzonym przez firmę Roche we współpracy z Federacją Stowarzyszeń "Amazonki".

Można ją będzie pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.positiva.breasttestapp]. Wkrótce aplikacja będzie też dostępna na iStore.

Twórcy projektu przypominają, że samobadanie piersi umożliwia wykrycie guzów o wielkości przekraczającej 1 cm, nie pozwala natomiast na wykrycie mniejszych zmian, które znajdują się w głębszych warstwach gruczołu piersiowego. Dlatego też młodsze kobiety powinny regularnie wykonywać kontrolne USG piersi, a panie po 50. roku życia - mammografię.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego bezpłatna mammografia oferowana jest co dwa lata kobietom w wieku od 50. do 69 roku życia, wciąż jednak zgłasza się na nie za mało uprawnionych - około 40 proc.

Rak piersi jest w Polsce diagnozowany co roku u 15-16 tys. kobiet, a liczba zgonów z jego powodu szacowana jest na ponad 5 tys.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum