• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

NFZ opublikował projekt zarządzenia ws. umów. Uwagi tylko do 29 lipca

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia26 lipca 2022 11:00

Od 1 września finansowanie świadczeń dla rodzin wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe prowadzone będzie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym NFZ opublikował projekt nowelizacji zarządzenia. Czas na uwagi jest do 29 lipca.

NFZ opublikował projekt zarządzenia ws. umów. Uwagi tylko do 29 lipca
NFZ opublikował projekt zarządzenia ws. umów. Uwagi tylko do 29 lipca Fot. PTWP

 

NFZ opublikował projekt zarządzenia ws. umów. Uwagi tylko do 29 lipca

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał do konsultacji projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie celem zaopiniowania przez uprawnione podmioty. Opinie i uwagi można składać do 29 lipca.

Zarządzenie – jak wskazuje Fundusz - stanowi wykonanie postanowień rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zarządzenie wprowadza zmiany w zarządzeniu prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie ze zm. przez wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej trzech nowych zakresów świadczeń opieki zdrowotnej:

  1. opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika;
  2. opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego lub raka błony śluzowej trzonu macicy;
  3. opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na siatkówczaka lub chorobę von Hippel–Lindau (VHL).

- Celem zarządzenia zmieniającego jest wprowadzenie do zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie trzech nowych zakresów świadczeń, co umożliwi udzielanie świadczeń zapewniających prewencję i wczesne  wykrywania wybranych nowotworów dziedzicznych (rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak błony śluzowej trzonu macicy, siatkówczak, choroba von Hippel–Lindau) – czytamy w uzasadnieniu.

- Przedmiotowe zmiany mają na celu umożliwienie identyfikacji osób z rodzin wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwory dziedziczne oraz objęcie ich specjalistyczną opieką przez konsultacje i cykliczne badania diagnostyczne – dodaje NFZ.

Fundusz przypomina, że od 1 września finansowanie świadczeń dla rodzin wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe prowadzone będzie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Przewiduje się, że zarządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, aby zachować ciągłości udzielania świadczeń. Szybkie wejście w życie nowych regulacji umożliwi NFZ rozpoczęcie procedury zawierania umów ze świadczeniodawcami na udzielanie ww. świadczeń. Zawarcie nowych umów w trakcie obowiązywania dotychczasowych umów zapewni świadczeniodawcom możliwość nieprzerwanej realizacji świadczeń na rzecz osób z dziedzicznymi nowotworami – dodaje Fundusz.

Projekt dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum