• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

NFZ odpowiada na wątpliwości ws. radioterapii w Otwocku

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2015 20:22

Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ, zapewnia, że dostępność do radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczona. To reakcja Funduszu na informacje o wstrzymaniu nowych przyjęć przez Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku.

NFZ odpowiada na wątpliwości ws. radioterapii w Otwocku
NFZ zapewnia, że dostępność do radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczona. Fot.archiwum

Placówka w Otwocku od 2 lat z własnych funduszy pokrywa koszty radioterapii chorych onkologicznie. Z powodu braku kontraktu z NFZ  jednak zdecydowano, że od sierpnia w lecznicy nie będą przyjmowani nowi chorzy, którzy chcieliby skorzystać z tych świadczeń. 

Wstrzymanie przyjęć pacjentów do ośrodka oznacza, że z radioterapii na Mazowszu będzie można tylko korzystać w dwóch innych ośrodkach. 

Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ, podkreśla, że dostępność dla pacjentów do radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczona.

- Z naszych informacji wynika, że np. Zakład Teleradioterapii Centrum Onkologii w Warszawie dysponuje wolnymi mocami przerobowymi. Podpisywanie kontraktu z następnym świadczeniodawcą, mającym obsługiwać Warszawę i okolice byłoby nieracjonalne. Oczywiście dostrzegamy  potrzebę uruchomienia dodatkowych placówek. Taka wyraźna potrzeba jednak  dotyczy np. Radomia - wyjaśnia rzecznik. 

Troszyński zwraca uwagę, że w I półroczu 2015 MCO miało pod opieką 58 pacjentów. - Zapewniam, że świadczenia dla tych pacjentów są już zabezpieczone w warszawskim CO i Wieliszewie - podkreśla.

Rzecznik powołując się na opinię prof. Andrzeja Kaweckiego, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej, zwraca uwagę, że aparatura radioterapeutyczna skupiona na terenie m. Warszawy i najbliższych okolic zapewnia pokrycie zapotrzebowania na poziomie zadowalającym dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Zdaniem Troszyńskiego potwierdzeniem tego jest minimalizacja kolejek do napromieniania w trybie ambulatoryjnym.  Kolejki do  aparatu terapeutycznego nie stanowią problemu, a czas oczekiwania nie odbiega od obserwowanego w wysoko rozwiniętych krajach UE.

Czytaj: Otwock: wstrzymania przyjęć nowych pacjentów chorych na nowotwory

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum