×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

NFZ: nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP01 lutego 2023 09:15

Nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol czy niewłaściwe żywienie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ: nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ
Mammografia - profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata. Fot. Shutterstock
  • Europejski kodeks walki z rakiem pokazuje, jak przez proste działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory
  • Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia
  • W ramach badań przesiewowych bezpłatnie wykonywana jest: mammografia, cytologia i  kolonoskopia

Europejski kodeks walki z rakiem

Z inicjatywy Komisji Europejskiej powstał Europejski kodeks walki z rakiem. Pokazuje on, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte na dowodach naukowych - zwraca uwagę NFZ.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie. Na podstawie dwunastu zaleceń tego kodeksu stworzono polską publikację "12 sposobów na zdrowie", zawierającą porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka: m.in. rzucenie palenia, unikanie dymu tytoniowego, pilnowanie prawidłowej masy ciała i aktywne spędzanie czasu wolnego.

Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia

NFZ przypomina, że wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia.

- Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest: mammografia - profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata, cytologia - profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 59 lat, wykonywane co 3 lata, kolonoskopia - profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań - podkreśla NFZ.

Pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590) można dowiedzieć się m.in. jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonać badania, z których programów profilaktycznych można skorzystać.

Zgodnie z danymi MZ w 2019 r. zanotowano 171,2 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe (85 559 u mężczyzn i 85 659 u kobiet). Liczba zachorowań w 2020 r. została oszacowana na 182,5 tys. (91,3 tys. mężczyzn i 91,3 tys. kobiet). Według prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów w kolejnych latach nastąpi wzrost zachorowań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum