• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

NCBiR uruchomi środki na polską szczepionkę przeciw czerniakowi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2014 21:35

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sfinansuje projekt badawczy naukowców z Poznania nad nowatorską szczepionką genetyczną przeciw czerniakowi. Poznaniacy dostaną na ten cel 10 mln zł. Pierwszą transzę - już za miesiąc.

NCBiR uruchomi środki na polską szczepionkę przeciw czerniakowi

Zadaniem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki. Pieniądze, które dostaną poznaniacy, pochodzą z programu INNOMED, którego celem jest wspieranie badań w obszarze medycyny innowacyjnej. 

Projekt ma trwać pięć lat i kosztować 9 mln 653 tys. zł. Zrealizuje go konsorcjum, w skład którego wchodzą Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz prywatna firma BioContract, której współwłaścicielem jest twórca szczepionki prof. Andrzej Mackiewicz.

Projekt z Poznania jest jednym z 14 nagrodzonych i jednym z wyżej ocenianych: znalazł się na czwartym miejscu na liście. 

Czerniak to nowotwór złośliwy, który powstaje z melanocytów - komórek produkujących barwnik nadający naszej skórze ciemniejszy odcień. We wczesnym okresie jest całkowicie wyleczalny. Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmian. Potem - niestety szybko się rozwija i daje przerzuty.

Poznańska szczepionka na czerniaka działa podobnie jak szczepionki przeciw grypie - wywołuje obronną reakcję układu immunologicznego. Nie stosuje się jej profilaktycznie, lecz terapeutycznie - w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana.

Prof. Andrzej Mackiewicz rozpoczął prace badawcze nad szczepionką przeciw czerniakowi w 1995 r., w ramach projektu finansowanego przez Komitet Badań Naukowych, a potem Ministerstwo Zdrowia. Później finansowaniem badań zajęli się Anglicy. W 2010 r. inwestor jednak zbankrutował. Mackiewicz nie przerwał prac nad terapią, ale chorzy musieli kupować szczepionkę z własnych pieniędzy (miesięczna dawka kosztowała ok. 600 zł). 

Więcej: poznan.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum