• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Minister Zembala: poprawiony pakiet onkologiczny poznamy w listopadzie

Autor: MS,TVP INFO/Rynek Zdrowia • • 07 października 2015 09:07

Minister Zdrowia Marian Zembala, wypowiadając się na temat pakietu onkologicznego w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info, zapewnił, że w listopadzie pakiet będzie realizowany w poprawionej formie. Dodał również, że poprawki są już gotowe.

Minister Zembala: poprawiony pakiet onkologiczny poznamy w listopadzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia obiecywało, że poprawi pakiet po pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania, potem termin przedłużył się do pół roku. Kiedy ministrem został prof. Marian Zembala obiecał, że reforma zostanie przeprowadzona we wrześniu.

W ocenie doc. Adama Maciejczyka, dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu problem stanowią m.in. limitowane świadczenia dla pacjentów, u których leczenie onkologiczne rozpoczęto przed wprowadzeniem pakietu.

Ograniczenia finansowania dotyczą m.in. świadczeń, które związane są z leczeniem paliatywnym oraz wspomagającym pacjentów onkologicznych, np. implantacją portu naczyniowego, przetoczenia produktów krwiopochodnych, a także żywienia do- i pozajelitowego.

Kolejnym negatywnym efektem wdrożenia pakietu onkologicznego jest pogorszenie sytuacji finansowej szpitali. Przyczyną tego stanu jest zbyt niska wycena procedur realizowanych w ramach diagnostyki pacjentów oraz zaniżona wycena hospitalizacji do chemio- i radioterapii.

- Dodatkowym problemem jest niekonsekwentna polityka Ministerstwa Zdrowia w zakresie preferowania leczenia ambulatoryjnego pacjentów onkologicznych - zaznacza doc. Adam Maciejczyk.

Jak zapewnił minister Zembala w rozmowie w TVP, w ramach poprawek zmienią się m.in. reguły postępowania z chorymi. Diagnostykę będzie można uzupełniać w ramach pobytu pacjenta w szpitalu.

Lista chorób leczonych w ramach pakietu onkologicznego zostanie rozszerzona nie tylko m.in. o kolejne typy raka, ale także nowotwory łagodne, których przebieg przypomina przebieg złośliwych. Znajdą się na niej także kolejne choroby krwi.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum