• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Międzynarodowy onkologiczny okrągły stół w Warszawie przyniósł nadzieję na współpracę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2019 16:50

Oczekuję wymiany doświadczeń, współpracy w badaniach klinicznych i wdrożenia rozwiązań zapobiegających nowotworom - powiedział we wtorek (19 listopada) dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski podczas trwających w Warszawie dwudniowych obrad międzynarodowego onkologicznego okrągłego stołu.

Międzynarodowy onkologiczny okrągły stół w Warszawie przyniósł nadzieję na współpracę
Prof. Piotr Rutkowski; FOT. PTWP

Przez poniedziałek i wtorek w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie obradują wybitni specjaliści z dziedziny onkologii z Polski i Stanów Zjednoczonych, m.in. z National Comprehensive Cancer Network, University of Virginia, Virginia Commonwealth University, z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, NFZ i z ABM.

Konferencję w partnerstwie z Centrum Onkologii zorganizowała Alliance for Innovation, polsko-amerykańska instytucja pozarządowa, której celem jest pomoc w organizowaniu współpracy w zakresie przekładania wyników badań naukowych na praktyczne zastosowanie w medycynie.

Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i przewodniczący zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej prof. Piotr Rutkowski poinformował, że w Polsce żyje ponad milion osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Co roku 160 tys. osób zapada na nowotwory i prognozuje się, że przez najbliższe 10 lat liczba chorych na raka wzrośnie o 28 proc.

- Dlatego trzeba podjąć działania strategiczne w tej kwestii - powiedział prof. Rutkowski.

Według niego około 50 proc. nowotworów można zapobiec albo je zmodyfikować, dlatego ważne są działania w zakresie prewencji i szeroko pojętej rehabilitacji medycznej. Zaznaczył, że w Polsce ten problem nie jest rozwiązany.

- Dlatego liczymy na pomoc kolegów ze Stanów Zjednoczonych w zakresie tworzenia zaleceń i wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w przypadku rzadkich nowotworów - mówił.

Dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski powiedział, że oczekuje nie tylko wymiany doświadczeń, ale też "gorącej współpracy w zakresie nauki, badań klinicznych, implementacji i wdrożenia konkretnych rozwiązań dotyczących zapobiegania nowotworom".

Zaznaczył, że jako hematolog i onkolog interesuje się nowymi metodami leczenia chorych na chłoniaki, zwłaszcza na agresywne. Podał, że najnowocześniejszą metodą ich leczenia jest immunoterapia z zastosowaniem komórek chimerowych.

- Jest ona w Polsce jeszcze niedostępna. Trwają rozważania, jak uczynić tę terapię dostępną, dlatego tak istotne są doświadczenia lekarzy z innych krajów - powiedział.

Pierwszy dzień konferencji był poświęcony zagadnieniu przekładania wyników badań na zastosowania w terapii. We wtorek zaplanowano warsztaty na temat wzmacniania roli kontroli nowotworów w Polsce. W ich ramach lekarze zajmą się zagadnieniami rehabilitacji onkologicznej i terapii ukierunkowanych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum