• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Międzynarodowy Tydzień Urologii: badanie USG może pomóc we wczesnym wykryciu raka nerki

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 27 września 2017 12:22

Trwa Międzynarodowy Tydzień Urologii - z tej okazji eksperci przypominają o regularnym wykonywaniu profilaktycznego USG jamy brzusznej, które może być wyjątkowo pomocne m. in. we wczesnym wykryciu raka nerki.

Międzynarodowy Tydzień Urologii: badanie USG może pomóc we wczesnym wykryciu raka nerki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rak nerki nie daje specyficznych objawów, dlatego pacjenci nie są świadomi rozwoju choroby, aż do późnego stadium nowotworu. Jednocześnie wcześnie wykryty jest jednym z lepiej rokujących nowotworów w terapii. Szansą dla wielu pacjentów jest łatwe w wykonaniu, powszechnie dostępne i bezbolesne badanie ultrasonograficzne (USG), które powinno się wykonać co najmniej raz w roku.

- W krajach Unii Europejskiej większość przypadków nowotworu nerki wykrywana jest przypadkowo dzięki badaniu USG jamy brzusznej, które zwykle wykonywane jest z zupełnie innego powodu niż guz nerki. Dzieje się to we wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę chorych na wyleczenie - podkreśla dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Rak nerki to siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn, niewiele rzadszy wśród kobiet.

- Rak nerki początkowo rozwija się niemal bezobjawowo. Z czasem chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej - wskazuje dr Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podstawową metodą leczenia chorych na nowotwór nerki jest chirurgiczne usunięcie guza nowotworowego, bądź całej nerki. Kiedy choroba jest już jednak w zaawansowanym stadium i dochodzi do przerzutów, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Obecnie obserwuje się znaczący postęp w leczeniu raka nerki. Dostępne są nowe możliwości leczenia, m.in. terapie celowane. Przykładem są kolejne generacje leków z grupy inhibitorów kinaz tyrozynowych.

Międzynarodowy Tydzień Urologii (25-29 września) to akcja edukacyjna, prowadzona przez najpoważniejsze organizacje urologiczne na świecie, w tym Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) i Polskie Towarzystwo Urologiczne - PTU. Ma ona na celu zwiększenie świadomości w zakresie chorób układu moczowo-płciowego, także nowotworów o podłożu urologicznym - raka gruczołu krokowego, raka pęcherza moczowego oraz raka nerki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum