• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Miastko: poradnia onkologiczna przestała przyjmować; do najbliższej 60 km

Autor: naszemiasto.pl, MS/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2013 13:05

1 lipca jedyna poradnia onkologiczna w Miastku straciła kontrakt na świadczenie usług w ramach umowy z NFZ. Pacjenci i miejscowi włodarze chcą jego przywrócenia. Uważają, że konieczność dojazdu do poradni oddalonych o 60 km. może być zbyt dużym utrudnieniem dla chorych pacjentów.

Miastko: poradnia onkologiczna przestała przyjmować; do najbliższej 60 km

Sprawa jest poważna, bo zamknięciem poradni zbulwersowani są mieszkańcy. W rozwiązanie problemu zaangażowali się nawet miejscowi radni i burmistrz.

Pacjenci z Miastka już napisali list w tej sprawie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Trudno jednak spodziewać się korzystnego rozstrzygnięcia tego problemu, ponieważ, jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl dyrektor pomorskiego OW NFZ Barbara Kawińska, poradnia w Miastku nie była w stanie spełnić wymogów dotyczących dostępności.

- Już za czasów obowiązywania poprzedniego kontraktu zarządzający wspomnianą poradnią informowali mnie, że jest im trudno sprostać wymaganiom dotyczącym dostępności. Nie byli w stania zapewnić tego minimum przez nas wymagalnego. Zgodnie z naszymi wymogami poradnia specjalistyczna musi być czynna przynajmniej trzy razy w tygodniu w tym jeden raz po południu – wyjaśnia dyrektor.

I dodaje. Pacjenci z Miastka nie zostali jednak bez opieki, mogą korzystać z poradni onkologicznych w Słupsku oddalonych od Miastka o ok. 60 km. Tam jest ich kilka, mają więc w czym wybierać.

Dyrektor pomorskiego OW NFZ przyznaje również, że zdaje sobie sprawę z potrzeb pacjentów w małych miejscowościach, dlatego obecnie Fundusz bada białe plamy na mapie województwa i będzie ogłaszać dodatkowe konkursy.

- Na razie jednak za wcześnie, aby stwierdzić, czy takie konkursu obejmą onkologię - podsumowuje. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum