• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Merck: nie blokujemy programu lekowego dotyczącego nowotworów głowy i szyi

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2019 17:54

Po uzyskaniu informacji o objęciu refundacją wyłącznie leku niwolumab, kierując się dobrem pacjentów, zaakceptowaliśmy proponowane zmiany w programie lekowym - poinformowała w czwartek (29 sierpnia) firma Merck w specjalnym oświadczeniu. To odpowiedź na uwagi Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych "w sprawie blokowania przez firmy dostępu do programów lekowych".

Merck: nie blokujemy programu lekowego dotyczącego nowotworów głowy i szyi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mając na uwadze potrzeby wszystkich pacjentów, firma Merck, odnosząc się do nowego kształtu programu lekowego dot. nowotworów głowy i szyi, zwróciła uwagę na potrzebę objęcia refundacją dwóch bardzo potrzebnych leków w terapii nawracającego i/lub z przerzutami raka głowy i szyi: niwolumab i cetuksymab - czytamy w oświadczeniu firmy Merck.

Zależało nam na tym, aby wszyscy pacjenci mieli szansę odnieść korzyść ze zmian w programie leczenia nowotworów głowy i szyi, uzyskując dostęp do leczenia zarówno w pierwszej, jak i drugiej linii w chorobie nawrotowej i/lub z przerzutami, zgodnie z przyjętym w wytycznych klinicznych światowym standardem oraz najnowszą wiedzą medyczną - wyjaśnia firma Merck.

"Uczestnicząc równolegle w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia mieliśmy nadzieję, iż program w powyższym kształcie zostanie wprowadzony od 1 września br. Niezwłocznie jednak po uzyskaniu informacji o objęciu refundacją wyłącznie leku niwolumab, firma Merck, kierując się dobrem pacjentów, zaakceptowała proponowane zmiany programowe tj. uwzględnienie tylko leku niwolumab w leczeniu pacjentów po progresji w trakcie lub po terapii pochodnymi platyny (druga linia leczenia)" - poinformowała firma.

Oświadczenie firmy jest odpowiedzią na przedstawione w środę (28 sierpnia) stanowisko Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w którym organizacja pacjencka apelowała do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie zdecydowanych kroków "w sprawie blokowania przez firmy dostępu do programów lekowych".

"Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę się na refundację immunoterapii - leku niwolumab dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Decyzję o udostępnieniu leku polskim pacjentom zablokowała niemiecka firma Merck, producent leku dostępnego w ramach programu lekowego B.52 „Leczenie płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi w skojarzeniu z radioterapią w miejscowo zaawansowanej chorobie”, do którego miałby zostać dołączony niwolumab. Immunoterapia do tej pory dostępna była dla chorych z nowotworami głowy i szyi w ramach RDTL (ratunkowy dostęp do technologii lekowych - red.) - przypomina w komunikacie Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

W wydanym w odpowiedzi w czwartek stanowisku firma Merck zaznacza: "Chcielibyśmy podkreślić, iż nasza firma nigdy nie kwestionowała wartości klinicznej leku niwolumab, a potrzeby pacjentów z nowotworami szyi i głowy, którzy oczekują wprowadzenia innowacyjnych leków o sprawdzonej skuteczności, są dla nas priorytetem. Tym samym nie było naszą intencją by utrudniać jego wprowadzenie do programu lekowego."

Firma Merck w komunikacie podaje, iż aktualnie pacjenci z zaawansowanym przerzutowym lub nawrotowym rakiem głowy i szyi mogą być leczeni refundowaną, ale suboptymalną chemioterapią, która nie spełnia światowego standardu postępowania.

Cetuksymab w skojarzeniu z terapią opartą na pochodnych platyny jest rekomendowany jako preferowana opcja w pierwszej linii leczenia przerzutowego i/lub nawrotowego raka głowy i szyi przez NCCN, jak również przez polskie wytyczne PTOK 2014, wytyczne CMKP oraz wytyczne europejskie (w tym również przez NICE). Warto nadmienić, że 14 marca 2019 r. Prezes AOTMiT wydał pozytywną rekomendację nr 14/2019 dla produktu leczniczego cetuksymab we wskazanej populacji - podaje firma Merck.

W czwartek organizacje pacjentów potwierdzały aktualizację informacji dotyczącej programu lekowego. Przywoływały informację przekazaną na facebooku przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego. "Wczoraj, po rozmowie z firmą posiadającą lek w programie uzyskałem akceptację na wprowadzenie Opdivo do programu. Od września szpitale będą mogły już włączyć pacjentów do leczenia w ramach aktualnie podpisanych umów" - podał wicemnister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum