• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Mazowsze: rośnie zainteresowanie badaniami mammograficznymi

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 05 października 2013 09:31

Coraz więcej mieszkanek Mazowsza korzysta z badań mammograficznych organizowanych w ramach "Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi". Od 1 stycznia mammobusy wyjeżdżały już 836 razy docierając do najdalej położonych miast, gmin i wsi na Mazowszu. W tym czasie przebadano blisko 88 tysięcy kobiet, ponad 3 tys. badanych skierowano do dalszej diagnostyki.

Mazowsze: rośnie zainteresowanie badaniami mammograficznymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W październiku, który jest miesiącem profilaktyki raka piersi zaplanowano 194 przyjazdów mammobusów.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie tymi badaniami przesiewowymi. W 2009 r. przebadało się 25,87 proc. populacji województwa mazowieckiego. W 2013 r. odsetek ten wyniósł już 39,64 proc.

Od 7 do 13 października mammobusy odwiedzą na Mazowszu trzynaście powiatów: garwoliński, grodziski, makowski, miński, ostrowski, otwocki, pruszkowski, pułtuski, radomski, sierpecki, szydłowiecki, wołomiński i wyszkowski.

W tym miesiącu bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne będzie można wykonać na Mazowszu m.in. w Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, który w ramach akcji „Październik - miesiąc profilaktyki raka piersi" organizuje 19 października br. „białą sobotę".

W budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów personel Centrum Onkologii zaprasza wszystkie panie na naukę samobadania piersi z wykorzystaniem fantomu; będą też udzielane porady z zakresu prewencji pierwotnej nowotworów.

Będzie można również wykonać następujące badania: cytologiczne - dla pań w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego wymazu cytologicznego w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy; mammograficzne - dla pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum