• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Mazowsze: radioterapia - usługa reglamentowana

Autor: MS, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 września 2013 12:54

Na Mazowszu chorzy na raka czekają na radioterapię nawet 67 dni. NFZ przekonuje jednak, że kolejki są krótsze. Pacjenci odpowiadają, że czekają miesiącami.

Mazowsze: radioterapia - usługa reglamentowana
Jak informuje Rzeczpospolita, jeden z pacjentów onkologicznych na diagnozę czekał dziewięć miesięcy. Z naroślą na podudziu dostał od lekarza rodzinnego skierowanie na rentgen. Opis: zmiana podejrzana o rozrost nowotworowy. Skierowanie na tomografię komputerową z dopiskiem „pilne" dla olsztyńskiej przychodni oznaczało dwa miesiące. Potem nie miał mu kto zrobić biopsji, bo miejscowy chirurg nie umiał, a lokalny ośrodek onkologii odesłał pacjenta do Warszawy. Dopiero tu rozpoznano mięśniaka. Dziewięć miesięcy od pierwszej wizyty.

Trzydziestolatek pobił niechlubny rekord czekania na diagnozę nowotworu.

Agnieszka Gołąbek, rzecznik mazowieckiego NFZ, zapewnia, że "dostępność radioterapii na Mazowszu jest na poziomie akceptowalnym klinicznie", a w Centrum Onkologii w Warszawie pacjenci w kategorii "pilny" oczekują trzy tygodnie, a w kategorii "stabilny" - pięć tygodni.

Zdaniem prof. Rafała Dziadziuszki, kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, krajowego konsultanta ds. radioterapii onkologicznej, nadal mamy braki w zakresie radiologii:

- Normy WHO w zakresie aparatury radioterapeutycznej zakładają konieczność posiadania 1 akceleratora na 250 tys. mieszkańców. Obecnie w Polsce normy te nie są nadal spełnione - na jeden akcelerator przypada ok. 320 tys. mieszańców. Niedobór aparatury radioterapeutycznej więc istnieje - inaczej spoglądając na problem, ok. 20-30 tysięcy osób rocznie nie otrzymuje w Polsce radioterapii, głównie z powodu kolejek i utrudnionego dostępu do ośrodka radioterapii.

Obecnie w zakresie wyposażenia Polska znajduje się w tyle za większością krajów "starej" Unii Europejskiej i w środku listy krajów byłego bloku wschodniego.

Tymczasem w ocenie krajowego konsultanta, radioterapia należy do podstawowych metod leczenia nowotworów złośliwych, w tym u ok. 50-60 proc. chorych ma charakter leczenia radykalnego, mającego na celu wyleczenie. Zabezpieczenie finansowania tej dziedziny medycyny na odpowiednim poziomie jest więc warunkiem stworzenia skutecznego systemu opieki onkologicznej. Równocześnie jest to metoda opłacalna w kategoriach ekonomicznych.

Przyznaje również, że obecnie w Polsce jest kilka województw o zdecydowanie niewystarczającej liczbie pracowni radioterapii - na pierwszym miejscu znajdują się województwa: łódzkie i małopolskie. Lokalizacje te będą z pewnością brane pod uwagę w ramach programu dofinansowania radioterapii ze środków publicznych. Z drugiej strony są województwa, gdzie liczba aparatów jest bliska optymalnej i tam tworzenie nowych ośrodków nie ma uzasadnienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum