×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Mazowsze: protest głodowy w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 grudnia 2013 16:36Aktualizacja: 13 grudnia 2013 16:39

Kilkanaście osób: pacjenci i ich bliscy rozpoczęło protest głodowy w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie. Sprzeciwiają się zbyt niskiemu kontraktowi z NFZ na 2014 r. i limitowaniu świadczeń onkologicznych.

Mazowsze: protest głodowy w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Członek Stowarzyszenia na rzecz Chorych na Nowotwory "Pacjent jest najważniejszy" Karol Chwesiuk wyjaśnił w rozmowie, że stowarzyszenie podjęło decyzję o proteście głodowym jako wyrazie sprzeciwu wobec zbyt niskiego finansowania placówki, która pomaga pacjentom onkologicznym.

- Świadczenia onkologiczne nie są traktowane przez NFZ jako ratujące życie i Fundusz limituje je, a pacjenci onkologiczni nie mogą czekać w kolejce na procedury. Szpital onkologiczny w Wieliszewie to placówka, która mimo wykorzystania kontraktu z NFZ udziela pomocy wszystkim pacjentom onkologicznym, tak aby nie czekali w kolejkach - podkreślił.

Jak dodał, może to doprowadzić do zadłużenia się placówki i tego, że pacjenci nie będą mieli się gdzie leczyć.

- Państwo powinno zagwarantować opiekę zdrowotną pacjentom, a to fundacja prowadząca szpital finansuje nasze leczenie po wykorzystaniu puli pieniędzy z kontraktu z NFZ - zaznaczył Chwesiuk.

Przypomniał, że wielokrotnie stowarzyszenie występowało w tej sprawie do ministerstwa zdrowia, NFZ, posłów, prezydenta, rzecznika praw obywatelskich.

Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowa oddziału mazowieckiego NFZ poinformowała, że w piątek (13 grudnia) odbyło się spotkanie dyrekcji oddziału z przedstawicielami Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Podtrzymaliśmy propozycję kontraktu na przyszły rok w wysokości, jaką kilka dni wcześniej zaakceptował prezes szpitala, a następnie wycofał zgodę - dodała.

- Zaproponowana kwota kontraktu dla tej placówki na przyszły rok jest wyższa niż tegoroczny kontrakt - powiedziała Gołąbek.

Dodała, że szpital w Wieliszewie był też jednym z głównych beneficjentów zwrotu od NFZ za nadwykonania za ubiegły rok.

- Jesteśmy gotowi do podpisania zaproponowanego kontraktu - zapewniła.

Justyna Świeżek, prezes zarządu szpitala podkreśliła, że globalny kontrakt zaproponowano lecznicy taki sam, ale z przesunięciem kwot z zakresu opieki szpitalnej na opiekę ambulatoryjną, a operacji onkologicznych nie da się wykonać w ambulatorium.

Jak poinformowała, propozycja NFZ na przyszły rok przewiduje w przypadku leczenia szpitalnego spadek np. w zakresie chirurgii onkologicznej o 30 proc., a brachyterapii - o 60 proc. Spadek miałby dotyczyć także kwot za onkologię kliniczną.

- Nie jesteśmy w stanie przyjąć takich stawek i postulujemy utrzymanie finansowania w tych trzech zakresach na poziomie obowiązującym w tym roku - mówiła Świeżek.

Wyjaśniła, że 10 grudnia podpisała protokół uzgodnieniowy z NFZ, jednak tylko ze względu na to, że był to ostateczny termin.

- Następnie pojawił się komunikat Funduszu o przedłużeniu tego terminu, dlatego wycofaliśmy zgodę na zaproponowane warunki finansowe - wyjaśniła.

Dodała, że podczas piątkowego spotkania w oddziale NFZ przedstawiciele Funduszu poinformowali zarząd szpitala, że jeżeli nie przyjmiemy warunków finansowych, to z końcem lutego rozwiążą z nami umowę. Prezes przypomniała, że szpital rozpoczął działalność od stycznia 2010 r. Placówka jest prowadzona przez Krajową Fundację Medyczną.

***********

Protest zakończył się tego samego dnia, w piątek (13 grudnia). O porozumieniu poinformowała w piątek wieczorem PAP prezes stowarzyszenia "Pacjent jest najważniejszy", które zorganizowało protest, Anna Skłucka.

"W związku z zawarciem porozumienia pomiędzy zarządem Krajowej Fundacji Medycznej prowadzącej Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie a dyrekcją Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zarząd stowarzyszenia podjął decyzję o zakończeniu ostrzegawczego protestu głodowego w obronie pacjentów onkologicznych" - napisała w oświadczeniu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum