• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Marskość wątroby to nie zawsze efekt nadużywania alkoholu. Kto powinien mieć się na baczności?

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia11 października 2021 13:21

Istotną różnicą porównaniu do innych nowotworów jest to, że w raku wątrobowokomórkowym wykorzystanie radioterapii jest bardzo ograniczone. Jednocześnie można odnotować postęp w zakresie leczenia systemowego tego raka.

Leki antyangiogenne i inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych mogą być od niedawna stosowane sekwencyjnie w leczeniu raka wątrobowokomórkowego - mówi prof. Maciej Krzakowski (fot. PTWP)
  • 90 procent raków wątrobowokomórkowych rozwija się na podłożu marskości (szczególnie u osób należących do grupy A i B w czynnościowej klasyfikacji Childa-Pugha
  • Marskości wątroby możemy zapobiec poprzez szczepienia, właściwe leczenie osób zakażonych WZW typu B lub C oraz poprzez ograniczanie przewlekłego nadużywania alkoholu
  • Nowe metody leczenia antyangiogennego i immunoterapii, wprowadzone w raku wątrobowokomórkowym, mają szczególne znaczenie wobec nieskuteczności chemioterapii

- W Polsce, według Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie choruje na raka wątrobowokomórkowego około 1600 chorych, z przewagą mężczyzny - ok. 1000 mężczyzn i ok. 600 kobiet. Ta rejestrowalność na pewno nie oddaje rzeczywistej liczby zachorowań, o czym może świadczyć liczba zgonów wynosząca ponad 2000 rocznie. Na pewno więc tych raków jest więcej niż podaje rejestr - mówi prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej, podczas prezentacji raportu "Leczenie raka wątrobowokomórkowego. Praktyka. Trudności. Nadzieje"

W naszym kraju rak wątrobowokomórkowy jest "dopiero" 16 nowotworem u mężczyzn i 23 u kobiet. Na świecie jest zasadnicza różnica: znajduje się na 5 miejscu u mężczyzn i na 9 miejscu u kobiet. Jest to związane z różnicami w etiopatogenezie raka wątrobowokomórkowego w Europie czy w Stanach Zjednoczonych a krajach dopiero rozwijającymi się.

- W Polsce, tak jak w Europie czy w Stanach Zjednoczonych coraz większym problemem jest marskość wątroby związana z nadużywaniem alkoholu i z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby u osób z otyłością i cukrzycą. Może ten nowotwór nie jest jeszcze u nas zbyt częsty, ale obserwujemy jego rosnące znaczenie epidemiologiczne - dodał onkolog.

90 procent raków wątrobowokomórkowych rozwija się na podłożu marskości

Pod względem możliwości pierwotnej profilaktyki, czyli eliminowania czynników przyczynowych, to sytuacja jest podobna jak w wielu innych nowotworach. Marskości wątroby możemy zapobiec poprzez szczepienia, właściwe leczenie osób zakażonych wirusowymi zapaleniami wątroby typu B lub C. Ale też poprzez ograniczanie przewlekłego nadużywania alkoholu. 

Rak wątrobowokomórkowy. Choroba nadużywających alkoholu? To stereotyp

- Nieco inaczej sytuacja wygląda w profilaktyce wtórnej. W przypadku tego nowotworu nie ma screeningu jak np. w raku piersi, raku szyjki macicy, jelita grubego czy ostatnio w raku płuca. Natomiast bezdyskusyjnie uzasadnione jest wprowadzenie nadzoru onkologicznego nad osobami z marskością wątroby. Wiadomo bowiem, że 90 procent raków wątrobowokomórkowych rozwija się na podłożu marskości (szczególnie u osób należących do grupy A i B w czynnościowej klasyfikacji Childa-Pugha). Stąd możliwość wykorzystania nadzoru ultrasonograficznego wyróżnia ten nowotwór na tle innych - wyjaśniał prof. Krzakowski.

Jeśli chodzi o diagnostykę, podstawowym ograniczeniem i trudnością jest to, że rak wątrobowokomórkowy rozwija się na przebudowanej chorobowo w przebiegu marskości wątrobie. Już od około 20 lat jest wprowadzona zasada, że rozpoznanie raka wątrobowokomórkowego można ustalić bez konieczności wykonywania biopsji, na podstawie wyników badań obrazowych odpowiednich zastosowanych, w dynamicznej metodzie kontrastowego rezonansu magnetycznego i stężenia alfa-fetoproteiny w surowicy.

- Oczywiście w przypadku możliwości wykonania biopsji nie należy z tej opcji rezygnować dlatego, że może ona nam dostarczać dodatkowych informacji. Drugą cechą odróżniającą raka wątrobowokomórkowego od innych nowotworów złośliwych jest to, że klasyfikacja zaawansowania nie tylko uwzględnia wielkość zmiany i szerzenie się nowotworu poza wątrobę, ale również uwzględnia stan sprawności chorych i wydolność narządów według skali Childa-Pugha - ocenił onkolog.

Nowe metody leczenia antyangiogennego i immunoterapii

Jeśli chodzi o leczenie, obowiązują te same metody, co w innych nowotworach, czyli postępowanie skojarzone, uzależnione od zaawansowania samej choroby, wydolności wątroby i stanu sprawności chorych: leczenie chirurgiczne, miejscowa ablacja, chemoembolizacja przeztętnicza oraz leczenie systemowe.

- I tu pojawia się problem, bowiem w raku wątrobowokomórkowym w porównaniu do wielu innych nowotworów, w mniejszym stopniu wykorzystywane jest postępowanie skojarzone z udziałem wymienionych metod. Przykładowo w tym raku nie udowodniono dotychczas wartości dla uzupełniającego leczenia pooperacyjnego - podkreślał specjalista.

Dodał: - Drugą bardzo istotną różnicą porównaniu do innych nowotworów jest to, że w raku wątrobowokomórkowym wykorzystanie radioterapii jest bardzo ograniczone. Możemy tutaj mówić jedynie o pewnych wskazaniach dla stereotaktycznej radioterapii, która może być alternatywą wobec metod ablacyjnych.

W ocenie profesora Krzakowskiego, odnotować należy istotny postęp w zakresie leczenia systemowego. Nowe metody leczenia antyangiogennego i immunoterapii, wprowadzone w raku wątrobowokomórkowym, mają szczególne znaczenie wobec nieskuteczności chemioterapii z zastosowaniem klasycznych leków cytotoksycznych. Leki antyangiogenne i inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych mogą być od niedawna stosowane sekwencyjnie.

Prof. Krzakowski: pogarsza się wskaźnik 5-letnich przeżyć w raku płuca. Pierwszy raz od dekady

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum