• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Małopolskie: dwie lecznice realizują kompleksową opiekę KON-Pierś

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2021 13:30

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zawarł dwie umowy z regionalnymi szpitalami, które będą realizować model kompleksowej opieki onkologicznej nad chorymi z nowotworem piersi. Od stycznia program realizują: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie Oraz Krakowski Oddział Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Małopolskie: dwie lecznice realizują kompleksową opiekę KON-Pierś
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Rak piersi niezmiennie jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Każdego roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ponad 18 tys. mieszkanek naszego kraju, ponad 6 tys. z nich nie udaje się uratować" - czytamy na stronie Centrali NFZ. 

Skuteczną walkę z rakiem piersi ma ułatwić model kompleksowej opieki onkologicznej (tzw. KON-Pierś). Realizujące go ośrodki to placówki specjalizujące się w leczeniu tego nowotworu i zapewniające pacjentkom koordynowaną terapię od momentu postawienia diagnozy, poprzez leczenie chirurgiczne, chemioterapię czy radioterapię, aż po rehabilitację i monitorowanie długofalowych efektów leczenia.

Zgodnie z takim modelem, leczenie szpitalne powinno rozpocząć się nie później niż sześć tygodni od momentu zgłoszenia do szpitala i potwierdzenia diagnozy, a rehabilitacja maksimum miesiąc po zakończeniu terapii. Ośrodek ma za zadanie zapewnić pacjentce wszystkie niezbędne elementy leczenia, a jeśli nie jest w stanie, bo np. nie zatrudnia rehabilitantów, zorganizować chorej tego rodzaju opiekę we współpracującym z nim podmiocie. Dzięki temu pacjentka nie jest zmuszona szukać pomocy na własną rękę.

Na realizację KON-Pierś w tym roku przeznaczono pulę ponad 7,1 mln zł. Jeśli jednak kwota okaże się za niska, Małopolski NFZ pokryje koszty opieki nad każdą kolejną pacjentką włączona przez szpitale do programu. Pomoc udzielana w ramach niego jest nielimitowana.

Więcej: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum