×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Małopolska: jaka przyszłość inwestycji onkologicznych?

Autor: JJ/Rynek Zdrowia25 kwietnia 2012 18:15Aktualizacja: 25 kwietnia 2012 18:16

Pracujący w sejmowej Komisji Zdrowia krakowscy posłowie chcą zabiegać o budowę nowego centrum onkologii w Krakowie.

Małopolska: jaka przyszłość inwestycji onkologicznych?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie, ze względu na lokalizację w centrum miasta, wyczerpało możliwości dalszego rozwoju - to jeden z wniosków dyskusji, w której uczestniczyli dyrektorzy małopolskich szpitali, radni miejscy i wojewódzcy oraz przedstawiciele samorządu lekarskiego.

Spotkanie odbyło się w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim, z inicjatywy Lidii Gądek oraz Józefa Lassoty - krakowskich posłów zasiadających w sejmowej Komisji Zdrowia.

Zdaniem dr Jerzego Friedigera, wiceprezesa Okręgowej Izby Lekarskiej oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia Rady Miasta Krakowa, stolica Małopolski, jeden z najbardziej znaczących ośrodków medycznych w Polsce, musi posiadać centrum onkologii spełniające nowoczesne standardy w zakresie warunków lokalowych.

Posłowie - organizatorzy seminarium zobowiązali się, że będą zabiegać o wprowadzenie budowy centrum na listę priorytetów resortu zdrowia.

- Pomimo oddania do użytku tarnowskiego ośrodka onkologicznego działającego w strukturze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza dostępność radioterapii nadal jest zbyt niska, na jeden aparat przypada ponad 330 tys. osób - twierdzi Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

Marszałek zapewnia, że władze województwa chcą inwestować w modernizację szpitali, zakup nowoczesnej aparatury. Istotne będą też programy profilaktyczne i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

W niedługim czasie planowane jest oddanie do użytku ośrodka onkologii w szpitalu specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

- Będzie to nowoczesny kompleks leczniczy, który znacznie poprawi dostępność do świadczeń dla pacjentów szczególnie z regionu sądecko-gorlickiego i nowotarskiego. Ośrodek zostanie wyposażony w najwyższej klasy aparaturę do radioterapii, która zastąpi mocno wysłużone sprzęty megawoltowe - dodał marszałek.

Obecnie leczenie onkologiczne w Małopolsce realizowane jest kompleksowo w czterech placówkach: krakowskim oddziale Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Nowosądecki szpital będzie więc piątą tego typu placówką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum