• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ: wydano już ok. 3,3 tys. kart szybkiej diagnozy onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2015 19:35

Od początku roku wydano już ok. 3,3 tys. kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego. W najbliższych dniach przy resorcie zdrowia powstanie zespół ekspertów, który zajmie się analizą funkcjonowania pakietu onkologicznego - powiedział minister Bartosz Arłukowicz.

MZ: wydano już ok. 3,3 tys. kart szybkiej diagnozy onkologicznej

W trakcie piątkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia Arłukowicz zapowiedział, że w skład zespołu, który będzie monitorował funkcjonowanie pakietu onkologicznego, wejdą m.in. onkolodzy i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

- Będziemy bardzo uważnie analizowali sposób wdrażania pakietu onkologicznego, bo to jest ważna operacja systemowa, którą przeprowadzamy dla pacjenta - powiedział.

Minister zapewnił, że przyjmie każdą merytoryczną uwagę dotyczącą pakietu.

- Deklaruję dzisiaj publicznie, że jeśli będzie wymagana jakakolwiek korekta organizacyjna czy finansowa dotycząca pakietu onkologicznego czy kolejkowego, ja nie będę się od tego uchylał, jeśli ten zespół taką potrzebę stwierdzi - dodał.

Poinformował też, że od początku roku lekarze wydali już 3,3 tys. kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego.

- Cieszy nas to niezwykle, bo widać, że pacjenci korzystają z tej drogi - powiedział.

W myśl przepisów, które weszły w życie z początkiem br., lekarze POZ mają poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, by szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Lekarze rodzinni mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem raka karty uprawniające ich do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej - od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania badań do postawienia rozpoznania - to dziewięć tygodni. W przyszłym roku czas ten ma być o tydzień krótszy, a w 2016 r. - o dwa tygodnie.

Zmieszczenie się w tym terminie będzie warunkiem rozliczenia przez NFZ ponadlimitowych świadczeń onkologicznych. Plan leczenia pacjenta chorego na raka ma być opracowany przez specjalne konsylium. Proces terapeutyczny będzie koordynował wyznaczony koordynator.

Pierwszym krokiem do diagnostyki i leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej jest zgłoszenie się pacjenta do lekarza POZ, który przeprowadza dokładny wywiad, ocenia dolegliwości pacjenta i w razie potrzeby zleca wykonanie niezbędnych badań.

Jeśli na tej podstawie stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego, kieruje on pacjenta do specjalisty właściwego ze względu na umiejscowienie nowotworu lub do onkologa. W tym celu lekarz POZ wystawia pacjentowi nie skierowanie, ale kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Kartę może wydać także lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS), jeśli zdiagnozuje nowotwór złośliwy u pacjenta, którego leczy. Ponadto, pacjent może otrzymać kartę również w szpitalu - jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet niezwiązanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. W takim przypadku warunkiem wydania karty jest potwierdzenie diagnozy.

Kartę mogą otrzymać również pacjenci z chorobą nowotworową, którzy leczenie rozpoczęli jeszcze przed 1 stycznia 2015 r.; w takim przypadku wystawia ją lekarz prowadzący leczenie w szpitalu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum