• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ: wkrótce poprawki w pakiecie onkologicznym

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2016 19:58

Resort jest otwarty na rozmowy o poprawie pakietu onkologicznego - zapewnił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas czwartkowego (4 lutego) spotkania z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

MZ: naprawiamy pakiet onkologiczny. Fot. archiwum RZ

Podczas konferencji prasowej, które odbywała się z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwo Onkologicznego poinformował, że przy Towarzystwie powstały dwa robocze zespoły angażujące się w prace nad poprawą dostępności do leczenia onkologicznego.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zadeklarował, że resort jest otwarty i chce rozmawiać ze wszystkimi, którzy mogą pomóc w poprawie systemu.

Dwa zespoły robocze powołane w ramach Polskiego Towarzystwa Onkologicznego to: zespół ds. zmian w pakiecie onkologicznym oraz zespół ds. map potrzeb zdrowotnych.

- Chcemy się zaangażować w realne prace i współpracować będąc partnerem administracji, aby usprawniać funkcjonowanie systemu w onkologii - mówił prof. Fijuth. Przypomniał, że jednym z postulatów PTO jest stworzenie ogólnopolskiej sieci szybkiej diagnostyki onkologicznej.

Dodał, że w bezpośrednich pracach nad mapami potrzeb zdrowotnych nie uczestniczyli przedstawiciele środowiska onkologicznego.

Wiceminister Jarosław Pinkas tłumaczył natomiast, że praca nad mapami wymagała dopracowania metodologii ich tworzenia i udziału głównie statystyków i ekonomistów. Stąd nieobecność lekarzy na tym etapie prac. - Mamy już w tej chwili wiedzę, co powinniśmy zrobić, by uzyskać pełny dostęp w całej Polsce do świadczeń onkologicznych - podkreślał.

Jak zwrócił uwagę dr hab.  Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego potrzebne są dalsze zmiany w pakiecie onkologicznym. - Sama forma pakietu zawiera szereg wad, przede wszystkim administracyjnych. Pakiet komplikuje życie lekarzom specjalistom, dlatego cały czas oczekujemy zmian i poprawy tych błędów - mówił.

Dyrektor wskazał też dobre strony pakietu: przyspieszenie diagnostyki i funkcjonowanie konsyliów.

Wiceminister Jarosław Pinkas zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia również widzi konieczność wprowadzenia kolejnych zmian w pakiecie.

- Naprawiamy pakiet onkologiczny, żeby ułatwić drogę pacjenta w systemie. Wszystko co robimy w resorcie jest konsultowane z odpowiednimi środowiskami. Nie chcemy mieć środowisk kontestujących -  powiedział wiceminister.

Przekazał, że prace nad poprawkami w pakiecie trwają. - Zbieraliśmy informacje i minister Warczyński niedługo przedłoży akty prawne. Wiedzę co poprawić w pakiecie uzyskaliśmy właśnie dzięki środowisku onkologów. Pacjenci powinni poczuć dobrą zmianę - zapewnił wiceminister Pinkas.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum