×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ w sprawie artykułu pt. „Chora onkologia”

Autor: MZ/Rynek Zdrowia26 października 2015 21:08

Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swojej stronie internetowej sprostowanie w związku z opublikowanym w tygodniku „Wprost” artykułem pt. „Chora onkologia” dotyczącym pakietu onkologicznego. W ocenie resortu artykuł zawiera informacje wprowadzające pacjentów w błąd.

MZ w sprawie artykułu pt. „Chora onkologia”
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

„Zmiany w leczeniu onkologicznym wprowadzone pakietem onkologicznym zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę. Stwierdzenie, że karty diagnostyki i leczenia onkologicznego były wydawane tylko pacjentom, u których nowotwór złośliwy został wykryty po 1 stycznia 2015 r., nie jest zgodne z prawdą. Wzór karty wyraźnie dopuszcza możliwość wystawienia jej osobom, u których leczenie onkologiczne rozpoczęło się przed 1 stycznia 2015 r. W ich przypadku kartę wystawiał lekarz prowadzący leczenie w szpitalu” - czytamy na stronie MZ.

Ponadto resort zdrowia wyjaśnia, że pakiet uporządkował proces diagnostyki i leczenia. Do 19 października wykonano 28 892 diagnostyk wstępnych (91,4 proc. w terminie) oraz 52 691 diagnostyk pogłębionych (83,9 proc. w terminie). To, zdaniem MZ dowodzi, że prawie wszyscy pacjenci leczeni w ramach szybkiej terapii onkologicznej zostali zdiagnozowani w ustalonym, dziewięciotygodniowym terminie.

Także finansowanie świadczeń onkologicznych zdaniem resortu zostało uporządkowane. Resort pisze: "Pakiet onkologiczny poprawił dostęp pacjentów do leczenia onkologicznego m.in. dzięki zniesieniu limitów na diagnostykę i leczenie nowotworów. To znaczy, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za wszystkie wykonane i prawidłowo sprawozdane świadczenia".

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum