• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ: rozporządzenie ws. pilotażu sieci onkologicznej

Autor: rcl.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2019 16:50

W czwartek (4 lipca) ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej. Pilotaż będzie realizowany w województwach: dolnośląskim i świętokrzyskiego oraz po rozszerzeniu- w podlaskim i pomorskim.

MZ: rozporządzenie ws. pilotażu sieci onkologicznej
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ramach pilotażu testowane i oceniane będą zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków onkologicznych. W skład sieci wejdą wojewódzki ośrodek koordynujący oraz ośrodki współpracujące I i II poziomu, których zadaniem będzie zapewnienie świadczeniobiorcy kompleksowej i skoordynowanej opieki onkologicznej w pięciu wybranych typach nowotworów złośliwych - nowotworze gruczołu krokowego, jajnika, jelita grubego, piersi i płuca (kody jednostek chorobowych według klasyfikacji ICD-10: C18-C20, C34, C50, C56, C61, D05 oraz C78.0).

Przyjęto, że półtoraroczny okres realizacji pilotażu będzie odpowiadać minimalnemu okresowi potrzebnemu do przeanalizowania ścieżki pacjenta onkologicznego od momentu rozpoznania nowotworu złośliwego do zakończenia terapii. Pomocne w tym zakresie będą mierzalne kryteria (mierniki), które dadzą możliwość obiektywnej oceny realizacji zamierzonych celów.

Oczekiwanym efektem programu pilotażowego jest poprawa bezpieczeństwa i jakości leczenia onkologicznego, poprawa satysfakcji pacjenta oraz optymalizacja kosztowa opieki onkologicznej.

W projekcie wprowadzono również rozwiązania, wynikające z dotychczasowej realizacji pilotażu, mające na celu usprawnienie realizacji programu, w tym. m. in. określenie konieczności obligatoryjnego stosowania przez wszystkie ośrodki biorące udział w pilotażu, jednolitych wzorów dokumentów, niezbędnych do prowadzenia i oceny pilotażu.

Wprowadzono zmiany w dotychczasowych miernikach oceny sieci onkologicznej.

Dodanie przepisów dotyczących możliwości cofnięcia przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia rozliczenia świadczeń opieki zdrowotnej zrealizowanych w ramach pilotażu z wykorzystaniem współczynników korygujących w sytuacji gdy danych ośrodek nie wypełnia obowiązków wynikających z realizacji pilotażu, poprawi przepływ informacji pomiędzy wojewódzkim ośrodkiem koordynującym, współpracującym uniwersyteckim ośrodkiem klinicznym i ośrodkami I i II poziomu.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że system koordynowanej i kompleksowej opieki onkologicznej od dawna funkcjonuje w innych krajach rozwiniętych, jak np. w Australii, Francji czy Holandii.

Czytaj: rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum