• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ przekonuje, że w pakiecie onkologicznym wprowadzono korzystne zmiany

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2017 14:30

MZ przekonuje, że w trosce o zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, zostało wprowadzonych szereg zmian w pakiecie onkologicznym. Jak podkreśla - krytyczny raport NIK, o którym informują media, dotyczył okresu jeszcze przed ich wprowadzeniem.

MZ przekonuje, że w pakiecie onkologicznym wprowadzono korzystne zmiany
MZ przekonuje, że w pakiecie onkologicznym wprowadzono korzystne zmiany. Fot. Mikołaj Kuras

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami minister zdrowia jest upoważniony do publikowania (w drodze obwieszczenia) zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia. Na podstawie przyjętych zaleceń minister zdrowia przyjmie też mierniki oceny prowadzenia diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego, służące świadczeniodawcom do obliczania wskaźników efektywności diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego.

Zdaniem MZ została w znacznym stopniu uproszczona sprawozdawczość w zakresie prowadzenia list oczekujących w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Zrezygnowano z przepisów dotyczących wskaźnika rozpoznawania nowotworów przypisanego lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, a także z obowiązku zgłoszenia Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego bezpośrednio do Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) przez lekarza, który stwierdził nowotwór złośliwy.

Została także uproszczona zawartość danych w karcie DILO.

Jak informuje MZ, został już także zaakceptowany plan taryfikacji na rok 2018, obejmujący m.in. świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w leczeniu chorób nowotworowych.

W celu zapewnienia pacjentom wysokiej jakości świadczeń onkologicznych minister zdrowia zlecił Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wypracowanie założeń do modelu opieki kompleksowej w onkologii - aktualnie trwają prace nad kompleksową diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobami piersi.

Prace analityczne obejmują analizę rozwiązań systemowych w innych krajach, przegląd literatury w tym zakresie oraz konsultacje robocze ze środowiskiem medycznym przy jednoczesnym uznaniu głosu przedstawicieli organizacji zrzeszających pacjentów.

Więcej: www.mz.gov.pl

Czytaj także: Raport NIK: pakiet onkologiczny nie poprawił sytuacji pacjentów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum